Facebook Google+ Twitter

Pokojowy Nobel 2011 dla dziennikarki Tawakkul Karman

Jedną z trzech pokojowych nagród Nobla, przyznanych w 2011 roku, otrzymała 32-letnia jemeńska dziennikarka, Tawakkul Karman. Kobieta została wyróżniona za walkę na rzecz pokoju i praw kobiet.

 / Fot. PAP/EPATawakkul Karman była jedną z kobiet, które w opozycyjnej partii Al-Islah (Kongregacja Jemeńska Na Rzecz Reform) w 2005 roku utworzyły grupę dziennikarek WJWC -"Women Journalists Without Chains" (Dziennikarstwo Kobiet Bez Łańcuchów), aby propagować prawa człowieka, w szczególności prawa do wolności słowa. Dzisiaj jest przewodniczącą tego stowarzyszenia. Na ścianach biura wiszą portrety jej autorytetów: Martina Lutera Kinga, Gandhiego, Nelsona Mandeli - jak w reportażu o tej kobiecie odnotowuje francuski Paris Match.

Być może wiele osób dziwi fakt, że Tawakkul Karman nosi hidżab, czyli chustę zasłaniającą włosy i szyję. W swoim państwie uważana jest jednak za kobietę postępową i nowoczesną od kiedy na jednej z konferencji swojej partii, w 2004 roku, podczas przemówienia zdjęła nikab czyli chustę zasłaniającą całą twarz i głowę.

Podczas zamieszek w państwach arabskich zwanych "Arabską wiosną", Tawakkul Karman została nazwana "Matką Rewolucji", stając się symbolem Jemenu w walce o wolność. Była wielokrotnie zatrzymywana, więziona i torturowana przez władze Jemenu za organizowanie i udział w demonstracjach przeciwko prezydentowi Saleh, który rządzi krajem od 1978 roku.

Tawakkul Karman marzy o upadku dyktatury w Jemenie i wierzy, że nastanie tu demokracja - jak powiedziała dziennikarzom Paris Match. Pomimo pogróżek więzienia, a nawet śmierci, dodała - "Uważam, że strata mojego prawa do wypowiedzi jest gorsza od wszystkich form przemocy fizycznej".Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.