Facebook Google+ Twitter

Pokojowy Nobel dla Liu Xiaobo ocenzurowany w chińskich mediach

Podczas gdy głowy państw chwalą decyzję Komitetu Noblowskiego o przyznaniu pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, Chiny nazywają ją "niegodną i plugawą", a jej laureata "kryminalistą". Pierwszą reakcją rządu w Pekinie była natychmiastowa cenzura informacji o nobliście - podaje La Repubblica.

 / Fot. Screen ze strony La RepubblicaNa stronie chińskiego MSZ niemal natychmiast po ogłoszeniu nazwiska laureata pokojowej Nagrody Nobla, pojawiło się oświadczenie, w którym przeczytać można, iż więziony Liu Xiaobo to kryminalista, a decyzja Komitetu Noblowskiego w znaczącym stopniu wpłynie na pogorszenie stosunków chińsko-norweskich.

Chińskie media nie informują o przyznaniu nagrody swojemu obywatelowi. Cenzura blokuje telewizję, internet i smsy. Już w trakcie bezpośredniej relacji telewizyjnej w BBC, dwukrotnie doszło do przerwania programu, gdy ogłaszano nazwisko laureata Nagrody, informuje włoska gazeta.

Jak przypomina La Repubblica nie po raz pierwszy chińska cenzura blokuje relację z ogłoszenia werdyktu o Noblu.

Telewizja nie jest jednak jedynym medium, w którym rząd chiński interweniuje. Cenzurze poddane zostały też wszystkie główne portale informacyjne oraz dzienniki internetowe. Szukający informacji o pokojowym Noblu 2010, przekierowywani są do zupełnie białych stron.

Zupełnym kuriozum jest, że smsy, które będą miały w treści frazę "Liu Xiaobo" będą blokowane przez operatorów sieci komórkowych.

Naturalnie na czarnej liście liście są też serwisy społecznościowe: Facebook, Tweetter; żadnych informacji o Xiaobo nie znajdziemy też na Youtubie i Wikipedii czy w serwisie Flickr.

Czytaj też:
Zniknęła Liu Xia, żona laureata pokojowej Nagrody Nobla
Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo
Chiński desydent czy afgańska działaczka
Żona Liu Xiaobo zadowolona z pokojowej Nagrody Nobla dla męża
Chiny potępiają pokojowego Nobla dla dysydenta Liu Xiaobo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Rząd chiński, chce utrzymać naród w ryzach, ale wszystko ma swój kres i ta nagroda przyczyni się innego spojrzenia na obywateli tego państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Zaj
  • Tadeusz Zaj
  • 09.10.2010 08:32

Tak Norwegowie to naród wybitnie bohaterski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla odważnych Norwegów .I dla odznaczonego .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.