Facebook Google+ Twitter

Pokolenie '44, stańcie do apelu!

Dokładnie 63 lata temu o godzinie 17, na rozkaz dowódcy Armii Krajowej generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, w obliczu zbliżających się do miasta wojsk radzieckich, setki młodych ludzi postanowiło pokazać prawdziwy patriotyzm. Chwycili za broń by wyrwać się z hitlerowskiej niewoli.

Choć jak relacjonują uczestnicy tamtych wydarzeń, uzbrojenia wystarczyło tylko dla co czwartego żołnierza, to jednak młodzi warszawiacy podjęli tą samobójczą decyzję! Poszli bić się za wolność, za to żeby w przyszłości można było mówić w języku polskim, aby każdy z nas teraz mógł się rozwijać, pielęgnować swoje pasje. Polegli młodzi ludzie, którzy mogli swoim intelektem służyć Polsce. Niepowetowana szkoda. Choć przegrali bitwę, wygrali wojnę o wolność i niepodległość. Przegrali fizycznie, ale zwyciężyli duchem.

Pamiętać o historiiNie możemy teraz zapomnieć tamtych ludzi, trzeba pamiętać o historii, ale też uczyć się i wyciągać z niej wnioski.
Dzisiaj trudno by było o taki zryw, ludzie są wygodni i nastawieni w większości na konsumpcję. A zewsząd się słyszy głosy krytyki powstania, część osób próbuje poddać ocenie sens tego bohaterskiego zrywu. Przykro się tego słucha z ust kogoś, kto w obliczu codziennej agresji w zwykłym autobusie komunikacji miejskiej, czy na ulicy, chowa uszy pod siebie albo odwraca wzrok i udaje, że nie widzi, gdy kogoś kopią i poniewierają. Pamiętajmy o tamtych ludziach i ich heroicznej postawie, i nie roztrząsajmy tego, czy było warto. Nie mam wątpliwości, dla nich było warto! Podziękujmy i oddajmy hołd za powstanie, za ten zryw, za sygnał, że jeszcze Polska nie zginęła!


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Roztrząsać oczywiście i tak będziemy. Obyśmy tylko zrezygnowali z pełnego zadufania mentorstwa, jakie niektórym z dzisiejszych komentatorów każe traktować dowódców AK jak zbrodniarzy i "zaplutych karłów reakcji".

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.