Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16418 miejsce

Pokolenie '89. Czy projekt będzie szansą dla młodych Polaków?

Rusza nowy projekt mający wspierać młodych ludzi zaczynających karierę zawodową i zachęcać do pozostania w Polsce. W jaki sposób "Pokolenie '89" ma zamiar to zrobić? Na konferencji inicjatorzy przedstawili swoją koncepcję.

Pomysłodawcami projektu są: Ruch Młodego Pokolenia, Parlament Studentów RP oraz Stowarzyszenie Fair Play. Jak powiedział Grzegorz Maj, Przewodniczący Ruchu Młodego Pokolenia, na problem masowej emigracji zarobkowej trzeba spojrzeć z perspektywy ludzi młodych. Obecnie ponad 13 milionów Polaków stanowią ludzie w wieku 20 - 30 lat, nie dotknięci "syndromem homo sovieticus" i którzy przede wszystkim starają się robić karierę w sferze zawodowej.

Niestety, młodzież ma utrudniony start, a perspektywy zarobków, nie są imponujące (lekarz przeciętnie zarabia 1200 zł netto). Nie jest to jedyny powód masowej "ucieczki". Jak zauważył dr. Stanisław Kluza (ekonomista, do września 2006 r. minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego), problemem jest starzenie się społeczeństwa i niż demograficzny. Konsekwencją tego może być niedobór ludzi w wieku produkcyjnym "pracujących" na emerytury ludzi starszych. - Obecnie udział młodzieży w społeczeństwie wynosi ok. 18 procent. W perspektywie 20 lat ten odsetek zmniejszy się do ok. 12 procent. - powiedział Kluza. - Procentowy udział emerytów w tym samym czasie zwiększy się z 13 do nawet 25 procent.Inicjatorzy projektu "Pokolenie '89" / Fot. Tomasz Żółciak

Dlatego tak ważne jest stworzenie dobrych warunków dla działalności naukowej i zawodowej. Jak twierdzi Marcin Gomoła, przedstawiciel Stowarzyszenia Fair Play, należy zapewnić stabilne prawo. Mówiąc to posłużył się przykładem Irlandii: - Po wejściu do Unii Europejskiej Irlandię opuściło 7 procent mieszkańców. Większość z nich powróciła, kiedy ogłoszono, że stawki podatkowe nie zmienią się przez najbliższe 50 lat.

Projekt "Pokolenie '89" poprzez szereg inicjatyw ma na celu wyrównanie szans młodych Polaków i zachęcanie ich do pozostania w kraju. Głównym zadaniem ma być walka z korporacjonizmem, gdzie dominuje nieuczciwa konkurencja i nepotyzm. Przygotowywany jest pakiet ustaw w tej sprawie.
Logo akcji "Nie biorę! Chcę normalnie zarabiać" / Fot. Tomasz Żółciak
Do największych sukcesów Stowarzyszenia Fair Play i Parlamentu Studentów RP jest otwarcie w 2005 r. zawodów prawniczych dla młodego pokolenia. Równolegle z projektem "Pokolenie '89" prowadzona jest akcja "Nie biorę! Chcę normalnie zarabiać", w której Stowarzyszenie Fair Play chce pokazać, że "nie każdy lekarz jest łapówkarzem". Stowarzyszenie stara się wspierać najzdolniejszych przyszłych lekarzy.

Pomysłodawcy "Pokolenia '89" mają nadzieję, że przy wsparciu innych organizacji i środowisk młodzieżowych, akcja będzie skuteczniejsza i zakrojona na coraz większą skalę. Jak stwierdził Leszek Cieśla, Przewodniczący Parlamentu Studentów RP, na pomoc ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej nie ma co liczyć: - Pan Giertych po prostu wyrzucił nas na ulicę, co do tej pory było nie do pomyślenia - żalił się Cieśla. Stanisław Kluza / Fot. Tomasz Żółciak

Więcej informacji na stronach:

www.pokolenie89.pl
www.wspieramlekarzy.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jak słyszę, że w Polsce są dwa pokolenia oddzielone rokiem 1989 to mam ochotę mówiącego udusić :P
Ale tekst dobry :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już wielokrotnie słyszałem, że rocznik '89 - mój rocznik wiele zmieni i dużo będzie od nas zależeć. Jak będzie? Przewidzieć trudno, więc trzeba poczekać. "Rewolucja" nadchodzi ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.