Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8913 miejsce

Pokolenie Apapu. Ty też jesteś uzależniony od leków?

"Co to za pomysł kazać mi brać tabletki, jak tylko okażę jakieś uczucie?" – wybucha Gilles, bohater dramatu "Małe zbrodnie małżeńskie" Érica-Emmanuela Schmitta. Pisarz tymi słowami dotknął jednego z najbardziej aktualnych problemów XXI wieku.

Nadużywanie leków / Fot. Iwona WeremczukPigułka na ból głowy, spray na katarek, maść na zmęczone nogi, tabletka na złe samopoczucie… Nie od dziś wiadomo, że Polacy znacząco nadużywają środków farmaceutycznych. Jak wynika z badań przeprowadzanych w lutym 2011 roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej, nasi rodacy połykają pigułki niemal jak cukierki, bez opamiętania i refleksji o niebezpiecznych konsekwencjach. Choć prawie każdy potrafi wyrecytować formułkę: "Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą", tylko jedna trzecia społeczeństwa zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie przyjmowanie lekarstw bez specjalistycznej kontroli. Polacy coraz częściej sięgają po silne leki nie tylko w razie potrzeby, ale także profilaktycznie. Nic więc dziwnego, że właśnie polski rynek farmaceutyczny już jest jednym z największych w Europie. Jak oceniają eksperci, w najbliższych latach czeka go tylko wzrost.

Zobacz też: Lista leków refundowanych na 2012 rok. Będzie drożej?

Dr House w małym paluszku


Jednym z głównych powodów nadużywania leków jest ich powszechna dostępność. Dziś, aby zdobyć pożądany środek przeciwbólowy, nie trzeba stać wiele godzin w kolejkach do gabinetów lekarskich i przekonywać doktora, że jest on nam naprawdę niezbędny. Wystarczy udać się do kiosku, sklepu spożywczego czy na stację benzynową, bez wymaganej niegdyś recepty, gdzie obok gumy do żucia, znajdziemy szeroką gamę środków na najbardziej "popularne" schorzenia. Coraz częstsze stało się także zamawianie leków przez internet. Takie ułatwienia wzbudzają w ludziach przekonanie, że jeśli lek jest sprzedawany jest recepty, na pewno nie zaszkodzi - może tylko pomóc. Kupujący nie widzą więc żadnych przeciwwskazań, aby leczyć się samodzielnie.

Ułatwiają im to również liczne encyklopedie i książki o zdrowiu, porady, które można znaleźć w każdej gazecie dla pań, a także seriale i filmy o tematyce medycznej. Wielu ludzi uważa, że skoro obejrzeli wszystkie odcinki "Doktora House'a", a w niedzielę uzupełniają swoją wiedzę o przypadki diagnozowane w "Na dobre i na złe", nie muszą zasięgać porad "skorumpowanych polskich lekarzy". Spopularyzowanie podstawowej wiedzy medycznej i przekazywanie jej w sugerującej rzetelność otoczce, wywołało w społeczeństwie poczucie samowystarczalności w tej materii. W wielu przypadkach jest tak do czasu, aż wylądują w szpitalu z poważnymi komplikacjami.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A co to apap i co leczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.