Facebook Google+ Twitter

Pokolenie WWW

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-07-01 20:15

Jesteśmy właśnie świadkami wielkiego boom internetowego w Europie wśród młodych ludzi. O ile Amerykanie starają się rzadziej zaglądać na www, badania wykazały, że aż 90 proc. młodych Europejczyków korzysta z globalnej sieci.

90 proc. młodych ludzi w Europie w wieku od 12 do 18 lat korzysta z internetu (w Polsce tylko 3 proc. badanej młodzieży deklaruje, iż nigdy z niego nie korzystało), a ponad 70 proc. posługuje się komunikatorami - tak wynika z międzynarodowego projektu badawczego Mediappro, wspieranego przez Komisję Europejską. Został on przeprowadzony na próbie 9000 młodych ludzi w dziewięciu krajach europejskich.

Na początku był projekt

Od stycznia 2005 do czerwca 2006 roku uniwersytety, ministerstwa, organizacje i fundacje z 9 europejskich krajów (z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Grecji, Polski, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Włoszech) oraz z Quebeku realizowały projekt badawczy dotyczący roli nowych mediów w edukacji oraz ich wykorzystania przez młodzież w wieku 12-18 lat. Projekt został nazwany Mediappro od „media appropriation”.

Po co do internetu?

Prawie połowa młodzieży młodzieży biorąca udział w badaniu twierdzi, że nigdy lub rzadko decyduje się na spotkanie z osobą poznaną w internecie. Badanie pokazuje, że internet jest przede wszystkim używany w domu (80 proc.), do rozmowy z przyjaciółmi (70 proc.), do wyszukiwania informacji (90 proc.), do wysyłania maili (69 proc.), do ściągania plików muzycznych i filmowych (60 proc.), do słuchania muzyki (67 proc.). Połowa spośród osób ściągających różnego rodzaju dokumenty z Internetu jest świadomych, iż takie działanie jest nielegalne, a mimo to nadal tak postępuje.

Rodzic nie ma nic przeciwko

Badanie pokazuje, że rodzice w wszystkich dziewięciu krajach europejskich i w Quebecu przyjmują liberalną postawę i na ogół nie ograniczają w znaczący sposób korzystania z sieci. W Polsce na przykład 87 proc. rodziców nie zabrania swoim dzieciom wcale lub prawie wcale ściągania plików muzycznych lub filmowych z internetu, 72 proc. nie zabrania wcale lub prawie wcale odwiedzania niektórych stron www. Tymczasem 55 proc. młodych Polaków rzadko lub nigdy nie rozmawia o internecie z rodzicami.

Wyniki międzynarodowego badania Mediappro zaprezentowane na konferencji naukowej w Brukseli w czerwcu. Powstała też obszerna publikacja książkowa w języku angielskim wraz z płytą CD podsumowująca europejskie wyniki. Jej wersja elektroniczna dostępna jest na portalu Interklasa. W październiku planowane jest wydanie publikacji w języku polskim, która w sposób bardziej szczegółowy przedstawiać będzie wyniki projektu w Polsce.

Źródło: Fundacja Edukacji Ekonomicznej, Polskie Centrum Kompetencji (PCC)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Internet to genialny wynalazek....dlaczego mamy z niego nie korzystać?...bardzo pomaga w życiu codziennnym

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.