Facebook Google+ Twitter

Pokolenie zdemotywowanych?

Wracając z zebrania szkolnego swojej córki w wieku gimnazjalnym nie byłam w najlepszym nastroju. Nauczycielka grupowo oceniła współczesnych nastolatków jako absolutnie zdemotywowanych ludzi. Jeśli to prawda, to gdzie leży przyczyna?

Dzisiejszy świat otwiera przed młodymi ludźmi granice, nie ma żadnych barier dotyczących płci czy pochodzenia. Tym samym wszystko zależy od tych dzieciaków, jaką ścieżką pójdą, jak poważnie będą traktować naukę i zbieranie różnorakich doświadczeń. Wydawałoby się, że powinni chcieć czerpać z życia pełnymi garściami i wspinać się na szczyt. Czy mogłyby istnieć lepsze warunki do zaangażowania i zmotywowania do pracy? A może ludzie to po prostu przekorne istoty, dlatego młodym ludziom dorastającym w czasach wojny czy komunizmu bardziej się chciało, bo było to trudniejsze i wręcz nieosiągalne?

Zastanawia mnie to tym bardziej, że poza tym, że jestem matką nastolatki to jeszcze HR-owcem i szkoleniowcem. Zatrudniam młodych ludzi na staże i wdrażam w struktury naszej firmy. Podobnie jak wychowawczyni mojej córki dostrzegam coraz większe zblazowanie i niechęć do nauki. Nie chcę generalizować, zdarzają się oczywiście fantastyczni, pełni energii młodzi ludzie, jednak opisywane przeze mnie podejście do życia jest zjawiskiem coraz częstszym, nauczycielka użyła wręcz sformułowania "plaga". Ja bym nie zaryzykowała tak ostrego podsumowania, jednak przyznaję, że coś w tym jest. Zapytałam więc córki o co chodzi.

Odpowiedziała, że szkoła jest nudna. Po prostu. Niby nic odkrywczego, jednak może rzeczywiście tu leży przyczyna? Młodzi ludzie w pełni zatopieni w technologii nagle muszą przyjść na lekcje, słuchać monotonnego wykładu, patrzeć na tablicę i zapamiętywać. Moja córka powiedziała, że nie chce jej się odrabiać lekcji czy uczyć na sprawdziany, bo jest zmęczona nudą, a sam pobyt w szkole to zwykła strata czasu, bo nic z niej nie zapamiętuje. Dzisiejszy świat pędzi jak oszalały a publiczne szkoły jakby zatrzymały się kilkadziesiąt lat temu. Przyznaję, że w pracy też zazwyczaj korzystamy z tradycyjnych metod szkoleniowych i domyślam się, że tak jest jeszcze w większości placówek.

Pomyślałam jak to zmienić. Zaczęłam szukać w internecie, znalazłam ciekawe rozwiązania e-learningowe oparte na metodzie super memo. Może to byłby sposób? Oczywiście nie twierdzę, że chodzenie do szkoły to zło i należy je wyeliminować, bo jest to bardzo dobra nauka tworzenia relacji i życia w społeczeństwie, ale gdyby w szkole postawić przede wszystkim na praktykę, skrócić nieco czas spędzany w przepełnionych klasach na nie zawsze efektywnej nauce i uzupełniać go nauką on-line? Ministrem edukacji raczej nie zostanę, ale zamierzam porozmawiać z wychowawczynią na następnym zebraniu czy to w ogóle jakkolwiek możliwe i czy szkoła ma cokolwiek do powiedzenia w takich kwestiach.

W pracy też powzięłam zmiany, szef na szczęście jest otwarty na różne nowatorskie pomysły. Umówił mnie na spotkanie w poniedziałek z przedstawicielami jednego z takich systemów. Zrobiliśmy research i najbardziej przypadł nam do gustu system zwany Meminder, bo daje na tę chwilę najwięcej możliwości wspólnej nauki i czerpania wiedzy od siebie nawzajem. Mam nadzieję, że się sprawdzi i naszym młodym pracownikom "się zachce tak jak im się nie chce".

Myślę, że podstawą efektywnej nauki i współpracy jest komunikacja i czerpanie od siebie nawzajem. Tym samym motywując młodych ludzi powinniśmy ich słuchać i poznać ich spojrzenie. Nie można zapomnieć o tradycji i korzeniach, ale należy je wdrażać w sposób najbliższy młodym ludziom wykorzystując technologię i nowatorskie rozwiązania, jak najbardziej ich angażując i dawać wolność wyboru jak, ile i kiedy będą temu poświęcać czas. Oczywiście jest to dość ryzykowne, jednak uważam, że powierzenie młodemu człowiekowi tak dużej odpowiedzialności jest największą możliwą motywacją.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.