Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8647 miejsce

Pokręcony biegun północny Marsa

Nowa mozaika zdjęć z misji Mars Express (ESA), prezentuje polarną czapę lodową na północnym biegunie Czerwonej Planety, wraz z charakterystycznymi ciemnymi spiralnymi żlebami.

Widok północnego bieguna Marsa skupia się na kanionie Chasma Boreale; 500 km długości, 100 km szerokości i 2 km głębokości. Wydaje się, że niemal przepoławia lodową czapę. Uważa się, że zaistniał jeszcze przed pojawieniem się ikonicznych spirali. Id 372 / Fot. ESA/DLR/FU Berlin; NASA MGS MOLA Science TeamMozaika (oktagonalne foto poniżej) została wygenerowana z 32 pojedynczych "pasków" orbity, które zrobiono w latach 2004-2010; całość pokrywa powierzchnię około miliona kilometrów kwadratowych.

Lodowa czapa jest cechą stałą marsjańskiego krajobrazu, ale w sezonie zimowym - tak jak teraz na początku 2017 - temperatury są na tyle niskie, że około 30 procent dwutlenku węgla z atmosfery planety, zamarza dodając czapie okresową warstwę o miąższości jednego metra.

Podczas cieplejszych miesięcy letnich, większość zestalonego dwutlenku węgla przechodzi do postaci gazowej i uwalnia się do atmosfery, pozostawiając warstwy zamarzniętej wody.

Ta kolorowa mozaika została wygenerowana z 32 pojedynczych pasków 'orbity', zrobionych w latach 2004-2010. Czapa lodowa zajmuje powierzchnię około jednego miliona kilometrów kwadratowych, objętość odpowiada prawie połowie pokrywy lodowej na Grenlandii;Id372750 / Fot. ESA/DLR/FU Berlin, CC3.0 IGOObszar pokrywy lodowej na pn. półkuli Marsa. Region 0-360 E i 78-90 N. Żółty kontur wskazuje obszar prezentowany na kolorowym zdjęciu, a biały to obszar na 32 pojedynczych paskach. Mapa kontekstowa, odwzorowanie stereograficzne; Id 372751. / Fot. NASA MGS MOLA Science TeamUważa się, że ważną rolę w kształtowaniu czapy lodowej na przestrzeni dziejów, odegrały silne wiatry wiejące z wyniosłości centrum ku jej niższym krawędziom i skręcane siłą Coriolisa, tą samą, która powoduje wir huraganu na Ziemi.

Jednym ze znaczniejszych elementów rzeźby terenu jest kanion ponad 500 km długości i około 2 km głębokości, niemal przecinający czapę na dwie połowy. Chasma Boreale jest uważany za stosunkowo stary utwór, uformowany przed pojawieniem się lodowo-pyłowych cech spiralnych i wyrastający głębiej pośród młodszych depozytów lodu zgromadzonego w jego otoczeniu.

Widok północnego bieguna Marsa, jego czapy polarnej i charakterystycznych ciemnych rowów, które tworzą spiralny wzór. Obraz na podstawie zdjęć z Mars Express (ESA) i danych Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA) misji Mars Global Surveyor (NASA); Id 372749. / Fot. ESA/DLR/FU Berlin; NASA MGS MOLA Science TeamBadania podpowierzchniowe z użyciem instrumentów radarowych Mars Express i Mars Reconnaissance Orbiter (NASA) ujawniły, że czapa polarna składa się z wielu pojedynczych warstw lodu i pyłu, które sięgają głębokości około 2 km.

Prezentowane obrazy stanowią cenny zapis natury zmian klimatu planety, jej nachylenia i orbity poprzez setki tysięcy lat.


źródło: ESA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pyszne porównanie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wygląda jak ciasto czekoladowe przed upieczeniem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.