Facebook Google+ Twitter

Pół miliona wypożyczonych laptopów śledziło swych użytkowników

Aż siedem amerykańskich firm wypożyczających laptopy, instalowało w swoich urządzeniach specjalne oprogramowanie śledzące. Jak ustalono w czasie dochodzenia maszyny nie tylko gromadziły informacje o loginach i hasłach do kont bankowych, ale także robiły zdjęcia parom uprawiającym seks.

 / Fot. Dan Taylor Creative Commons 2.0Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone przez Federalną Komisję Handlu. Udało jej się ustalić, że siedem firm zajmujących się wynajmowaniem laptopów instalowało na swoich komputerach program o nazwie PC Regent Agency. Miał on być zabezpieczeniem dla właścicieli w sytuacji, gdy klienci spóźniali sie ze zwrotem lub opłatą za sprzęt - informuje TVN24.

Program prosił nowych użytkowników o podanie adresu e-mail oraz numeru telefonu w celu rejestracji w usłudze. Następnie zdalnie uruchamiany specjalny tryb o nazwie Detective Mode w znacznej mierze przejmował kontrolę nad komputerem. Dzięki temu gromadził w licznych bazach danych informacje o loginach i hasłach do kont pocztowych, bankowych, liczne dane medyczne, e-maile do lekarzy oraz szereg innych informacji.

Program uruchamiał także znajdujące się w laptopach kamery i za ich pomocą fotografował klientów. Wśród zrobionych w ten sposób zdjęć znaleziono ujęcia osób siedzących przed komputerem nago lub nawet uprawiających seks.

Śledczy podejrzewają, że oprogramowanie znalazło się na pół milionie wypożyczanych komputerów. Jak podała Federalna Komisja Handlu firmy, które w ten sposób naruszały prywatność użytkowników, zgodziły się na polubowne rozwiązanie sprawy poza sądem.Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja już dawno zakleiłem elektroniczne oko mojego laptopa. Od robienia zdjęć mam aparat cyfrowy sprzed lat z minimalnym oprogramowaniem. Ostrożności...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.