Facebook Google+ Twitter

Pół wieku temu odkryto w Krakowie cmentarzysko mamutów. Do dziś miasto nie udostępniło znaleziska

Pół wieku temu pod Kopcem Kościuszki w Krakowie odkryto cmentarzysko mamutów. Znalezisko datowane jest na 20 tys. lat. Zobaczyć mogą je tylko wybrani. Miasto nie znalazło dotąd miejsca, by je pokazać turystom.

 / Fot. By Franko Fonseca from Redondo Beach, USA (Wooly mammoth  Uploaded by FunkMonk) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via WiPół wieku temu pod Kopcem Kościuszki odkryto cmentarzysko mamutów. Zostało odkryte przypadkiem przez mieszkańca, który postanowił pod kopcem postawić sobie dom. - W momencie, kiedy zaczął wyrównywać teren, zaczął spychać kości na ulice Spadzistą, obecnie ulicę Hofmana. Pokazały się kości, okazało się że są mamucie – mówi dr hab. Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Państwowej Akademii Nauk.

Jak ustalili naukowcy, 20 tys. lat temu na pobliską skarpę łowcy zaganiali mamuty i tam je zabijali. - Dla mnie jest to o tyle niesamowite, że człowiek potrafił zabić tak niebezpieczne zwierzę, jakim był dorosły mamut, mając kawałek kija i osadzony na nim niewielki krzemień wielkości 12 centymetrów - zaznacza Wojtal.

W ten sposób wokół skarpy powstało ogromne cmentarzysko. Mamucie kości znajdowano w Krakowie już w średniowieczu. Wtedy myślano, że należą do smoka. - Wzbudzały namiętności i w XVI wieku w całej naukowej Europie. Uniwersytety włoskie dwukrotnie zwróciły się z prośbą do Akademii Krakowskiej o przysłanie choćby jednego takiego szkieletu, żeby wreszcie udowodnić wszystkim niedowiarkom, że smoki rzeczywiście istniały - opowiada znawca Krakowa Leszek Mazan.

Kraków nie jest jedynym miastem w Polsce, gdzie odnaleziono szczątki tych ogromnych zwierząt. W Pyskowicach starostwo utworzyło specjalny geopunkt w miejscu, w którym dokonano odkrycia całego szkieletu mamuta. - Mamut cieszy się wielką popularnością w samych Pyskowicach – powiedział Mariusz Dyka, geolog powiatowy w Gliwicach.

Czytaj także: Francuzi sfałszowali wspomnienia myszy. Sztuczne wspomnienia wpłynęły na zachowanie gryzoni


Zainteresowani liczą, że dzięki cmentarzysku Kraków stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów. - Gdybyśmy mogli to pokazać, tak jak to się robi w tej chwili na świecie, myślę, że to byłaby jedna z większych atrakcji w Europie i miasto Kraków miałoby bardzo wielu turystów którzy by przyjeżdżali tylko z tego względu – powiedział prof. dr hab. Wiesław Krzemiński.
Wciąż jednak brakuje zainteresowania i mimo że mamuty czekają już kilkanaście tysięcy lat to muszą uzbroić się w jeszcze większą cierpliwość.

Źródło: AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.