Facebook Google+ Twitter

Pola Nadziei. I Ty możesz zostać wolontariuszem hospicyjnym

W wielu szkołach działają koła wolontariatu, lecz wciąż trudno zachęcić młodych ludzi do włączania się w tego typu akcje i niesienia pomocy. Uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie postanowili to zmienić!

Kiermasz Wielkanocny 2011 w Galerii Tarnovia / Fot. Renata ChlupkaZespól Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie to placówka, która bardzo aktywnie działa na rzecz wolontariatu w środowisku lokalnym. Jedną z instytucji, z którą bardzo intensywnie współpracujemy, to Tarnowskie Hospicjum Domowe. Szczególnie angażujemy się w akcję Pola Nadziei.

Kampania "Pola Nadziei" prowadzona jest na całym świecie, a od 1998 roku także i w Polsce. Poszczególne hospicja prowadzą działania autonomicznie, czyli każde ma swój pomysł na akcję. Polega to głównie na zbieraniu funduszy na działalność hospicyjną. Jednak istotne jest również propagowanie idei hospicyjnej i powiększenie grona wolontariuszy.

"Pola nadziei" zawitały do ZSME w 2005 roku wraz z powstaniem Hospicjum Domowego w Tarnowie. Wtedy to młodzież pierwszy raz wzięła udział w sadzeniu żonkili. Z czasem działania na rzecz hospicjum ewaluowały. Pojawiały się nowe pomysły.

Kiermasz Wielkanocny 2011 w Galerii Tarnovia / Fot. Renata ChlupkaJednym z pomysłów były okazjonalne kiermasze. Zaczynaliśmy od skromnego kiermaszu pisanek w 2005 roku. Obecnie zapraszani jesteśmy na kiermasze na tarnowskim rynku i na pokazy robienia stroików w tarnowskich galeriach. Najnowszym pomysłem jest kiermasz walentynkowy, na który przygotowujemy serduszka z masy solnej i ciastka w kształcie serduszek. Z ostatniego kiermaszu bożonarodzeniowego udało się nam uzyskać 2200 zł. Ten sposób pozyskiwania funduszy jest bardzo czasochłonny, ale świetnie integruje środowisko szkolne. Młodzież spełnia się też artystycznie, a także uczy przedsiębiorczości.

Od kilku lat dzięki nam powstają żonkilowe pola na terenie miasta. W 2010 roku zasadziliśmy ok. 2 tysiące żonkili na tarnowskich Plantach koło dworca PKP. W przedsięwzięciu wziął udział sam prezydent miasta Tarnowa, Ryszard Ścigała, który zainicjował sadzenie kwiatów. Bierzemy udział także w akcjach organizowanych przez hospicjum, np. kwestach podczas Zawodów Motocrossowych Tarnów - Nowodworze czy na koncertach. Szczególnie utkwił nam w pamięci występ Marcina Dańca w Tarnowskim Centrum Kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Grazyna Andrzejewska
 • Grazyna Andrzejewska
 • 20.05.2011 11:29

Popieram Wszystko co Szlachetne i Piekne a wolentariuszy podziwiam i szanuje.Przeczytalam wszystkie komentarze,oczywiscie same pozytywne co mnie cieszy !martwia tylko oceny (te czerwone) negatywnych "bochaterow"pisanych przez "ch".Sa anonimowi nie portafia nawet napisac dlaczego tak WSPANIALY cel im sie nie podoba(moze nawet i dobrze ). Ilosc tych bezdusznikow jest jednak przerazajaca.
Zycze owocnych sukcesow i trzymam kciuki za Was.

Komentarz został ukrytyrozwiń
prawie absolwent:)
 • prawie absolwent:)
 • 17.04.2011 14:38

w zupełności zawsze popierałem akcje tego typu w naszej szkole:) choć nie zawsze brałem w nich czyny udział cieszę się ze mogłem choć trochę pomóc

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mateusz R.
 • Mateusz R.
 • 10.04.2011 12:32

Tacy też się zdarzają. Ja myślę ze te komentarze na "nie" dają dlatego że nie są w stanie pojąć co wspólnie tworzymy a także ze zwykłej złośliwości czy też zazdrości. Jak się widzi takich ludzi co są obojętni na ludzkie nieszczęście to aż się przykro robi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Renata Chlupka
 • Renata Chlupka
 • 10.04.2011 08:36

Widzę, że są osoby, które nie popierają idei pomagania. Oceniają komentarze na nie. No cóż, życzę im aby w swoim życiu nigdy nie musiały korzystać z hospicjum lub innej formy wolontariatu. Oprócz dobrych ludzi są też ludzie bez serca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Micek
 • Piotr Micek
 • 08.04.2011 13:52

W dzisiejszych czasach coraz mniej ludzi oddaje się bezinteresownej pomocy drugiemu.
Przykład uczniów ZSME z Tarnowa daje nadziję, że ta sytuacja się zmienia.
Zyczę im dalszych sukcesów w niesieniu pomocy tym, którzy sami sobie pomóc nie mogą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jadwiga Idzior
 • Jadwiga Idzior
 • 08.04.2011 08:35

To takie piękne co robicie:) Tym bardziej, że choroba nowotworowa może spotkać każdego z nas. I każdy z nas może trafić do hospicjum. Życzę Wam dużo siły i zapału do dalszej działalności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krystyna
 • Krystyna
 • 08.04.2011 08:02

Świetna idea! Popieram!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aga Domek
 • Aga Domek
 • 05.04.2011 14:23

Myślę że daliśmy radę ! Na naszą szkołę zawsze można liczyć jeśli chodzi o takie akcje :) Zapraszamy do naszego grona wolontariuszy w ZSME.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Beata Swierk
 • Beata Swierk
 • 04.04.2011 21:17

To naprawdę wielka rzecz "pomagać". Renato, trzymam za Ciebie(za Was) kciuki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Beata Swierk
 • Beata Swierk
 • 04.04.2011 21:14

To naprawdę wielka rzecz pomagać...Renato trzymam za Ciebie(za was)kciuki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.