Facebook Google+ Twitter

"Pola Śmierci" - pouczenie i przestroga

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-06-27 17:28

Film z wielką historią w tle. Choć wyprodukowane 22 lata temu, "Pola Śmierci" nadal budzą emocje. Dramatyczna historia dziennikarza, wpleciona w najnowsze dzieje Kambodży pozwala przyjrzeć się z bliska krwawym wydarzeniom z lat 70-tych.

W lutym i marcu bieżącego roku Gazeta Wyborcza wydała serię filmów na DVD, zatytułowaną

"Kolekcja filmów z wielką historią w tle".

Pierwszym obrazem z serii były "Pola Śmierci" - wyprodukowany w 1985 roku, nominowany do Oskara film w reżyserii Rolanda Joffe'a.

Kupując Gazetę z dodatkiem myślałem - to na pewno dobry film - po czym wróciwszy do domu bezmyślnie odstawiłem płytę na półkę, gdzie dane jej było spędzić dość długi czas, aż do wczorajszego wieczora...

Po zakończeniu projekcji filmu nasuwało się pytanie: Jak to możliwe, aby ludzie sami zgotowali sobie taki los? Obraz R. Joffe'a prowokuje odbiorcę do podjęcia głębokiej refleksji nad destrukcyjną działalnością człowieka.

Oparty na faktach, poruszający do głębi, wywołujący emocje, niesamowity - taki właśnie jest ten film. Warto zwrócić uwagę na to, że traktuje on o jednym z najboleśniejszych doświadczeń najnowszej historii świata, tak bowiem należy określić wydarzenia związane z objęciem rządów przez Czerwonych Khmerów w południowoazjatyckiej Kambodży w latach 70 XX wieku.

Korespondent zagraniczny prestiżowego New York Times Sydney Schanberg (Sam Waterston) wraz z przewodnikiem i tłumaczem Dith'em Pran'em (Haing S. Ngor) dowiadują się o omyłkowym nalocie wojsk amerykańskich na wioskę Neak Luong. Sydney za wszelką cenę chce dostać się na miejsce, aby móc dokładnie opisać zdarzenie. Jako świadkowie egzekucji dokonanej na dwóch Czerwonych Khmerach dziennikarze zostają aresztowani i uwięzieni przez wojska rządowe. Z aresztu wydostają się dopiero, gdy powiadomieni Amerykanie przysyłają na miejsce grupę reporterów, chcąc opisać własną wersję wydarzeń.
Dziennikarze wycofują się do stolicy w Phnom Penh.

Tymczasem sytuacja w kraju staje się coraz trudniejsza, wojska amerykańskie pod naporem czerwonych bojówek wycofują się z Kambodży. Sydney i Pran wraz z fotoreporterem Al'em Rockoff'em (John Malkovich) zostają schwytani przez szturmujących miasto Khmerów. Dzięki mediacjom Prana bohaterowie zostają uwolnieni.

W kwietniu 1975 roku po przejęciu władzy przez czerwony reżim rozpoczynają się wysiedlenia Phnom Penh. Wszyscy zachodni dziennikarze gromadzą się w ambasadzie francuskiej. Wraz z Sydney'em i Rockoff'em na miejsce trafia również Pran.

Po nieudanej próbie podrobienia Brytyjskiego paszportu Kambodżanin, jako miejscowy, jest zmuszony opuścić schronienie.

Wraz z pozostałymi mieszkańcami stolicy zostaje wywieziony do obozu pracy, gdzie na jego oczach partia Czerwonych Khmerów - Angka krwawo rozprawia się z osobami w jakikolwiek sposób związanymi z poprzednim ustrojem.

Postępująca indoktrynacja oraz szerzący się terror skłaniają Prana do podjęcia próby ucieczki. Podczas samotnej wędrówki bohater trafia na tytułowe Pola Śmierci - miejsce gdzie spoczywają szczątki setek ofiar nowego porządku społecznego.

W tym samym czasie Sydney Schanberg otrzymuje nagrodę Pulitzera dla najlepszego dziennikarza roku, nie zdając sobie sprawy, że jego przyjaciel przeżył i samotnie przemierzą Kambodżę.

Zdeterminowany w swoim dążeniu Pran dociera do granicy Kambodżańsko-Tajskiej. W październiku 1979 roku Sydney otrzymuje informację, że Dith Pran żyje i przebywa w jednym z przygranicznych punktów Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Dziennikarz wraca do Azji, aby odszukać przyjaciela i zabrać go ze sobą do Stanów Zjednoczonych.

Od roku 1980 Dith Pran jest fotoreporterem New York Times, jest szefem licznych organizacji pozarządowych, od 1985 roku pełni funkcję Ambasadora Dobrej Woli Narodów Zjednoczonych. Zajmuje się również poszerzaniem świadomości o zbrodniach popełnionych przez reżim Czerwonych Khmerów w Kambodży wśród młodych ludzi.

Film "Pola Śmierci" powstał w oparciu o książkę Sydney'a Schanberg'a "The Death and Life of Dith Pran".


Pola Śmierci są bezsprzecznie wspaniałym dziełem filmowym. Jednakże oprócz wrażeń czysto estetycznych i technicznych (piękne zdjęcia, wspaniała muzyka) niosą ze sobą przestrogę i pouczenie.Przestrogę przed skrajnymi poglądami, które, jak pokazuje historia, mogą doprowadzić do opłakanych skutków, tak jak w Kambodży, gdzie reżim Pol Pota - krwawego przywódcy Partii Czerwonych Khmerów pociągnął za sobą 1,5 mln ofiar spośród 7 mln obywateli tego kraju przed rokiem 1975.Pouczenie, aby nie zapomnieć. Zbrodnie takie jak zbrodnia kambodżańska wymagają szczególnej uwagi, zwłaszcza w sytuacji, gdy coraz więcej młodych ludzi nie ma świadomości okrucieństw, których dopuszczano się na świecie jeszcze 30 lat temu.Polecam ten film wszystkim, którzy interesują się najnowszą historią Azji, jak również tym, którzy nigdy wcześniej nie słyszeli o przerażających wydarzeniach sprzed ćwierć wieku. Nie da się uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, jeśli nie będziemy mieli w pamięci krwawych wypadków sprzed lat oraz ich tragicznych skutków.The Dith Pran Holocaust Awareness Project (Projekt Dith'a Pran'a Świadomości o Holokauście)Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

(po)ruta
  • (po)ruta
  • 13.09.2010 23:58

I czym się tak fascynujesz - baranie... (po)patrz i (po)znaj historię własnego kraju, który cierpi, bo (po)lszewicka hołota i banda degeneratów go niszczy i wyprzedaje !!! Ryże ścierwo kondonek, malarzyna kominów i gajowy komoruski szpicel rozdzierają Polskę na (po)łowę, a debilne (po)lactwo fascynuje się takimi ścierwami jak w/w oraz takie śmieci jak paligłup, insekt niesiołowdski, "bolek" wałęsa, wajda, kutz, michnik, "profesor" bydłoszewski itp. ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.07.2007 00:07

ok

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetna recenzja...chyba rzeczywiście obejrze ten film...

Komentarz został ukrytyrozwiń

napisane w taki sposob ze chce sie ogladac :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

super recenzja :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.