Facebook Google+ Twitter

Polacy a antysemityzm

Nie wiem skąd bierze się antysemityzm. W młodym pokoleniu Polaków taka postawa jest rzadko spotykana, natomiast wśród osób starszych i niewykształconych można niestety napotkać taką postawę wobec Żydów.

Żydzi tak wiele wnieśli pozytywnych wartości w historię, kulturę, naukę i gospodarkę światową, że antysemityzm można jedynie wytłumaczyć kompleksem niższości i hitlerowską propagandą. Dziwi mnie, jeśli chrześcijanie źle odnoszą się do Żydów. Przecież chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu. Chrześcijanie sięgają do tego samego Pięcioksięgu Mojżesza co Żydzi, mamy więc wspólne korzenie religijne, wspólny dekalog, wspólną historię, to naturalne więc, że mądrzy Polacy odnoszą się z całym szacunkiem do narodu żydowskiego. Sam fakt, że Chrystus, głowa Kościoła, przestrzegał wszystkich rytuałów i ceremonii żydowskich powinien wzbudzić w nas szacunek do wyznawców judaizmu.

Po wojnie Żydzi masowo opuścili nasz kraj, a przecież była to ich ojczyzna tak samo jak nasza. W moim mieście przed wojną w centrum miasta była synagoga żydowska i Żydzi żyli w pokojowych stosunkach z chrześcijanami. Dopiero propaganda nazistowska spowodowała, że te przyjazne relacje zostały zakłócone. Hitlera dawno już nie ma, ale efekty ogłupiającej propagandy pozostały jeszcze w umysłach jednostek.

Moim zdaniem, każdy kto obraża Żydów może podać rękę twórcom obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i oprawcom, którzy tam pracowali i wysyłali na śmierć miliony przedstawiciele tego narodu. Prawdę mówiąc rozmawiałam z paroma osobami, które reprezentowały poglądy antysemickie. Charakterystyczną cechą u tych ludzi jest odrzucanie wszystkich argumentów obalających ich poglądy. Dlaczego? Bo ich postawa ma charakter irracjonalny i emocjonalny, głuchy na głos rozumu.

Wniosek nasuwa się taki, młode pokolenie Polaków należy wychowywać w duchu przyjaźni i szacunku wobec narodu żydowskiego. Staranne wykształcenie i wiedza młodych Polaków zabezpieczy ich przed odrodzeniem się antysemityzmu w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Jan Polak
  • Jan Polak
  • 31.08.2011 17:33

Antysemityzm bierze się przede wszystkim z tego że Polacy pamiętają swoją historię,przekazują z pokolenia na pokolenie,to co kiedyś opowiadał po cichu mój dziadek ja także przekażę swoim wnukom,nie będę się tu rozpisywał ale pozwolę sobie zacytować słowa Pana Ryszarda Filipskiego odtwórcę roli majora Henryka Dobrzańskiego w filmie ,,HUBAL'' który na zarzuty o antysemityzm wypowiedział się tymi słowy :Z zasady nie jestem przeciwny jakiemukolwiek człowiekowi z powodu jego przynależności narodowej, bo uważam taki pogląd za głupi, nie pozwala mi na to także moja religia, albowiem katolicyzm w swej istocie zobowiązuje do otwarcia się na zewnątrz, na każdego człowieka. To jednak nie zwalnia mnie od dawania świadectwa prawdzie: jeśli ktoś będzie twierdził, że stalinowską bezpieką rządzili aborygeni, to temu zaprzeczę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Piszesz ze w antysemityzmie jest odpowiedzialnosc zbiorowa to znaczy ,ze co ?"

Zupełnie co innego miałam na myśli, antysemityzm między innymi wynika z jednostkowych negatywnych doświadczeń w kontaktach z Żydami uogólnianych na cały naród żydowski. Czyli odpowiedzialność zbiorowa jest zła
P.S..
Jak ty chcesz brać odpowiedzialność za rząd to ją bierz, ja nie biorę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To straszne co piszesz. Tak uważam. Gdyby twoje dzieci, twój mąż, twoja matka i ojciec zginęli w obozie czy byłabyś obojętna."
Tak sie sklada ze podczas wojny Niemcy rostrzelali moja prababcie w ciazy i pradziadka na oczach babci.Zostala sama bez najblizszej rodziny ,ale przez to nie znienawidziła wszystkich Niemcow i o ironio losu pokochala i wyszla zamaz za Niemca.
Nie ma tez chyba Polaka ktory by nie stracil kogos podczas II wojny ?
Nie kwestionuje tego ze hitlerowcy popelnili staszna zbrodnie na narodzie zydowskim .Ale Polska tez byla ofiara dzialan wojennych.
Piszesz ze nie powinno byc odpowiedzialnosci zbiorowej za to co robi rzad Izraela Palestynczykom ,a kto ten rzad wybiera ?
Piszesz ze w antysemityzmie jest odpowiedzialnosc zbiorowa to znaczy ,ze co ?
Jezeli jakis Kowalski z Dolinki za Lasem jest antysemita to znaczy ,ze cala Polska tez ?
Napisalas ten tekst ,ale nawet nie potrafisz go obronic tylko dalej brniesz w te swoje wymysly wyssane z palca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Edi, to że pisałam o Żydach nie oznacza, że nie nic dla mnie nie znaczą Cyganie czy inne ofiary Oświęcimia.

"Jeszcze raz powtorze ,gdyby nie robili takiego szumu kolo siebie i nie oglaszali sie calemu swiatu jako wieczne ofiary przesladowan to by nie bylo mowy o zadnym antysemityzmie."

To straszne co piszesz. Tak uważam. Gdyby twoje dzieci, twój mąż, twoja matka i ojciec zginęli w obozie czy byłabyś obojętna. Chyba nie ma Żyda który by nie stracił kogoś z rodziny z powodu działań Trzeciej Rzeszy.Gdyby nawet żaden Żyd nie wspomniał o Holocauście mówili by o tym nie Żydzi."Wystarczy powiedziec ze w stosunku do Palestyny zachowuja sie tak samo jak nazisci i juz sie jest antysemita.Urzadzaja akcje odwetowe ,ogradzaja murem ,ograniczaja pomoc humanitarna to jest dobrze tak ?"

To, że polityka państwa Izrael nie jest taka jak należy,nie znaczy że odpowiedzialność ponoszą za to poszczęgólni mieszkańcy Izraela i że to usprawiedliwia antysemityzm. Nie powinno być odpowiedzialności zbiorowej a w antysemityźmie jest. W czasie II wojnie światowej Żydzi nie byli agresorami ale ofiarami.
Bycie ofiarą nie jest powodem wstydu dla ofiary ale dla agresora a o Holocauście należy pamiętać po to aby to się już nigdy więcej nie powtórzyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Moim zdaniem, każdy kto obraża Żydów może podać rękę twórcom obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i oprawcom, którzy tam pracowali i wysyłali na śmierć miliony przedstawiciele tego narodu."
Nie tylko zydzi gineli w obozach ,cyganie rowniez a dzisiejsze napisy na murach "cyganie do gazu" nie sa dla Pani przejawem hanbieniem ich smierci w czasie wojny?
No tak tylko o tym nikt nie mowi glosno ,sa biedna miejszoscia narodowa naszego kraju a rowniez zyja w Polsce od wiekow.
A odnosnie oprawcow ,III Rzesza miala w swoich szeregach rowniez Żydów.
Wedlug mnie w stosunku do Zydow Polacy wcale nie sa ani wiecej ani mniej tolerancyjni niz co do innych mniejszosci narodowych.Tylko dziwnie sie sklada ze ataki w stosunku do nich sa tak naglasniane i walkowany jest w kolko temat antysemityzmu.
Wystarczy powiedziec ze w stosunku do Palestyny zachowuja sie tak samo jak nazisci i juz sie jest antysemita.Urzadzaja akcje odwetowe ,ogradzaja murem ,ograniczaja pomoc humanitarna to jest dobrze tak ?
Jeszcze raz powtorze ,gdyby nie robili takiego szumu kolo siebie i nie oglaszali sie calemu swiatu jako wieczne ofiary przesladowan to by nie bylo mowy o zadnym antysemityzmie.
Bo generalnie co by nas obchodzilo jakies male panstwo w Azji ?
Pewnie tyle co Bahrajn i Jemen.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.04.2008 14:17

Chciałem tylko zasugerować, że warto czasami pisząc o tak trudnym temacie sięgnąć do źródeł aby poprzeć czymś swój wywód. A ty trochę z tej strony zahaczyłaś trochę z innej. Bał bym się nie będąc religioznawcą, historykiem czy psychologiem pisać o pewnych sprawach odwołując się do własnego przeczucia.
Bo przeczucie podpowiada mi np. że nie jest tak jak piszesz, że antysemityzm jest sprzeczny z chrześcijaństwem z powodu wspólnych korzeni z judaizmem. Wydaje mi się, że jest sprzeczny z nauką i doktryną chrześcijaństwa. A wspólne korzenie właśnie były często przyczyną nieporozumień.
Chodzi mi o to, że nie ma prostych recept jak wychowanie w duchu itp. itd. jeśli stosunek do Żydów siedzi w naszej kulturze tak głeboko. Np. na poziomie języka jak słusznie poprzez autobiograficzną historię wskazał powyżej Asen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To o czym jest ten tekst?"

To co chciałam uwypuklić w tekście to fakt, że jeśli człowiek uważa siebie samego za Chrześcijanina i jest antysemitą to jego antysemityzm jest w sprzeczności z jego religią. Bo Chrześcijaństwo zostało zbudowane na Judaiźmie. Tą myśl przdstawiłam jasno.

" Może stwierdzisz, że antysemityzm wśród inteligencji jest groźny i wykształcenie go wcale nie ruguje z umysłu."

W zasadzie wykształcenie zawsze pomaga, bo człowiek wykształcony zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności karnej za słowa. I dlatego obojętnie jakie ma poglądy wie, że nie może przekraczać pewnych granic.Jednak najlepszym zabezpieczeniem przed antysemityzmem jest wychowanie od dziecka w duchu miłości i szacunku do innych ludzi różniących się od nas religią, narodowością, orientacją seksualną, lub pod innym względem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.04.2008 12:55

Tekst jest sam w sobie kuriozalny. Autorka pisze na samym początku w leadzie, że "nie wie skąd się bierze antysemityzm" aby parę zdań później napisać że "można(go) jedynie wytłumaczyć kompleksem niższości i hitlerowską propagandą".Czyli potwierdza, że nie wie. A może by tak sięgnąć do jakiś źródeł, książek,teorii?

Znowu lead:"młode pokolenie Polaków","osoby starsze i niewykształcone". To nawet nie powielanie stereotypów lecz pisanie w oderwaniu od rzeczywistości.
"Pozytywne wartości". Ja się zgadzam ale podaj jakiś przykład.
Następnie zaczynasz pisać o chrześcijanach. To o czym jest ten tekst? O antysemickich niewykształconych starszych chrześcijanach?
Następnie piszesz o swoim mieście. Idź do biblioteki sprawdź jak było naprawdę, jak wyglądały te stosunki kiedyś, ile Żydów i dlaczego wyjechało. Zamiast to zrobić tłumaczysz wszystko "propagandą nazistowską".

No i koniec "artykułu". "Staranne wykształcenie zabezpieczy ich itd. itd." Zastanów się albo lepiej przeczytaj np. Hannę Arendt. Może stwierdzisz, że antysemityzm wśród inteligencji jest groźny i wykształcenie go wcale nie ruguje z umysłu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie. Proponuje zapoznać się z definicją Antysemityzmu. Od kiedy to potrzebna jest wiedza do nienawidzenia kogoś? Nie twierdziłem, że to dobre czy złe. Napisałem, że to kłamstwo.
Po drugie nie twierdze,że wśród Żydów nie było naukowców itd. Twierdzę, że nie wnieśli wiele, jak to napisała autorka.
Co do zgody polsko - żydowskiej. No cóż. A tak. Zgadnij na kogo zganiano i kogo kopali Polacy na przestrzeni dziejów, w momencie jakiejś klęski czy problemów, czy jakiejś plagi. Zgoda po byku. Tolerowanie zgodzę się.

Mnie szczerze powiedziawszy śmieszy trochę takie płakanie na Żydami [zresztą sami robią się na "zbite psy"]. Tak głaskajmy ich po głowie, oddajmy im kamienice [przecież 100 i więcej lat temu należały do nich, i miejmy gdzieś polskie prawo, które mówi coś na temat choćby zasiedzenia]. Oczywiście płaczmy i rozdzierajmy szaty nad tym, jak to terroryści z Palestyny zabijają biedne izraelskie dzieci. Nie pamiętajmy o tym, w jaki sposób Żydzi zdobyli tą ziemię, jak zabijają dzieci Palestyńczyków. Zapomnijmy też o tym, że Izrael, tak ten biedny Izrael, jest potęga nuklearną i bombę atomową posiadał jako 4 kraj na świecie. Proponuje poczytać też historię powstania państwa Izrael po II wojnie. Itd Itd. Nota bene, czy autorka wie skąd miał pieniądze Adolf Hitler na rozbudowę swojego imperium? Fajna sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie wiem skąd bierze się antysemityzm. W młodym pokoleniu Polaków taka postawa jest rzadko spotykana..."
Tak? A u mnie w pracy, w dziale w którym pracuje razem ze mna 7 osób trzy z nich są antysemitami. I kazdej z tych osób do trzydziestki brakuje ładnych parę lat...
Wrażenie po tej lekturze jak u mojej przedmówczyni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.