Facebook Google+ Twitter

Polacy będą pracować na emeryturze? Rząd zakłada to w swojej strategii

Rząd liczy na to, że osoby, które przekroczą próg emerytalny będą pracować dłużej. Wszystko za sprawą tzw. "stopy zastąpienia", czyli procentu uzyskanego świadczenia emerytalnego do ostatniej pensji. Ten ma spadać.

 / Fot. By Thomas Bjørkan (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsStopa zastąpienia to stosunek otrzymywanego świadczenia do ostatniej pensji. Obecnie wynosi on około 50 proc. Za 3 dekady będzie to już jedynie 40 proc. "Oznacza to, że osoba zarabiająca ostatnio średnią krajową 3,7 tys. zł i przechodząca na emeryturę w 2014 r. otrzyma świadczenie w wysokości około 2 tys. zł. Za 30 lat przy takich samych założeniach mogłaby liczyć na kwotę odpowiadającą dzisiejszym 1,4 tys. zł" - czytamy w serwisie Interia.pl.

Rząd świadomy spadku powyższego parametru założył w "Wieloletnim planie finansów państwa na lata 2014-2017", że Polacy świadomi jego spadku będą pracować dłużej. Resort finansów, który przygotował plan mówi o "motywacji starszego pokolenia do późniejszego przechodzenia na emeryturę". Mówiąc bardziej obrazowo: sytuacja ekonomiczna zmusi przyszłych emerytów do pracy pomimo osiągnięcia wieku założonego ustawą.

Zdaniem Ministerstwa Finansów większość kobiet i mężczyzn w wieku produkcyjnym odczuje zmiany demograficzne i będzie starało się pracować jak najdłużej.

"Gdyby nic się nie stało w zakresie trendów migracyjnych, to uważam, że wiek 67 lat jako granica przejścia na emeryturę nie zostanie utrzymany. Będzie musiał być wydłużony" - uważa Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Czy w naszym portalu są tylko materiały rządowe w sprawie emerytur Polaków"? Proszę zobaczyć: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elżbieto, dlaczego od razu pustkę? Na emeryturze naprawdę można mile spędzać czas, chyba że praca wyssała z nas wszystkie siły, a cienki portfel nie pozwala na korzystanie z dóbr kultury, rozwijanie zainteresowań, zwiedzanie etc. I tak naprawdę to jest problemem polskiego emeryta - znani mi Szwajcarzy w wieku emerytalnym naprawdę dobrze się bawią...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doceni pracę kto odszedł na emeryturę i ma pustkę wokół siebie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan to potrafi Panie Andrzeju wszędzie dostrzec pozytywne strony

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto dzisiaj lub w przeszłości zabraniał emerytom zarabiać, lub dorabiać? Emeryci tzw mundurowi mają emeryturę w sile wieku i dorabiają w różnych branżach, od budowlanki do m***i. Są nawet parlamencie.
Co do wieku emerytalnego, najlepiej podnieść go tak wysoko, aby tylko nieliczni u żłoba go doczekali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.