Facebook Google+ Twitter

Polacy bronią swoich Oskarów

Już ponad 1000 osób podpisało się pod petycją w obronie Ludowych Oskarów, skierowaną do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, przyznającej filmowe Oscary.

Walentynka, jaką dostało 14 lutego Stowarzyszenie Twórców Ludowych, zaskoczyła podwójnie.

Autorem była Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, przyznająca Oscary, która zażądała zmiany nazwy nagrody, przyznawanej od 2002 roku w Polsce.

Ludowy Oskar jest związany z twórczością ludową, którą promuje i nijak się ma do wielkich nagród amerykańskiego przemysłu filmowego. Nawet sam tytułowy Oskar jest zupełnie kim innym. Nasze rodzime nagrody swą nazwę wzięły od imienia Henryka Oskara Kolberga (1814-1890) wybitnego etnologa, folklorysty i kompozytora. Pochodzenie nazwy amerykańskiego Oscara jest niejasne, ponieważ krąży wiele wersji jej genezy. Jedna z najbardziej prawdopodobnych głosi, że Oscarem, statuetkę nazwała bibliotekarka Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej Margaret Herrick, która miała stwierdzić na widok statuetki, że przypomina jej wuja Oscara Pierce'a. To przypadkiem usłyszał hollywoodzki dziennikarz Sidney Skolsky, któremu nazwa spodobała się do tego stopnia, że zaczął stosować ją w swoich felietonach.

Jedna z wielu pozostałych wersji przypisuje rolę matki chrzestnej złotego cielca filmowców słynnej aktorce Bette Davis. W rzeczywistości nagroda przyznawana od 1929 roku nosi nazwę Academy Award of Merit. Potocznej nazwyvzaczęto używać dopiero w 1931 roku, a oficjalnie statuetkę nazwano Oscar w 1939 roku.

Nie tylko geneza nazwy i cel jej przyznawania dzieli obie nagrody, różni je wygląd samej nagrody i to do tego stopnia, że w żaden sposób nie można ich ze sobą powiązać.

Statuetka „Ludowy Oskar“ - główna nagroda konkursu / Fot. źródło Portal KulturaLudowa.plOskar Ludowy przedstawia sylwetkę siedzącego Jezusa Frasobliwego. Jego amerykański imiennik to rycerz, opierający się na dwuręcznym mieczu, stojący na rolce filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

... tak też Sławku postąpiłem podpisując petycję. Pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie z tego co się dowiedziałem, to Akademia zastrzegła sobie prawo do posługiwania się obiema nazwami Oskar i Oscar na terenie Polski. Jedyne co możemy zrobić to podpisać się pod ta petycją zamiast tracić energię na spory.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co Ty mi tu swoje, znajdź sobie bliższych Anonimie :D ...hehe !

Komentarz został ukrytyrozwiń
kicia
  • kicia
  • 29.02.2012 12:30

Panie Rafale, imperialisci mają nas głęboko ( wie Pan, gdzie). Poza tym nasz jest OSKAR, a tamten OSCAR.
Prawie, robi wielka róznicę...
Jesli Pan na Madagaskarze zapyta, co to jest Oscar, to co Panu odpowiedzą , jak Pan sądzi???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech się imperialiści odchrzanią od naszej narodowej spuścizny : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.