Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2414 miejsce

Polacy budują Wielką Brytanię

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-09 14:56

Polacy mieszkają na Wyspach głównie w większych miastach - pracują, zarabiają na życie i rodzą dzieci. Polce zamieszkałej w Anglii, która ma dwójkę dzieci i pracującego męża, nie opłaca się iść do pracy. Bo, może korzystać z szerokiego systemu opieki i pomocy społecznej.

 / Fot. W24Europa systematycznie się wyludnia. Aktualnie wśród krajów europejskich, w których spada dzietność, jest m.in. Polska i Wielka Brytania. Do Królestwa Brytyjskiego wyjechało w ostatnich latach wielu Polaków. Stanowią tam ważną siłę roboczą.

Są obecnie największą społecznością z obcym paszportem. Mieszkają głównie w większych miastach - pracują, zarabiają na życie i rodzą dzieci. Naszej rodaczce zamieszkałej w Anglii, która ma dwójkę dzieci i pracującego męża, nie opłaca się iść do pracy. To wynika z szeroko rozbudowanego systemu opieki i pomocy społecznej.

Gdyby taki system opieki obowiązywał w naszym kraju, nie mielibyśmy problemu ze spadkiem dzietności. Z rozbudowanego systemu pomocy społecznej w Wielkiej Brytanii, korzystają zarówno Brytyjczycy, jak i imigranci, w tym oczywiście wielu Polaków. W Anglii, według obserwatorów i badaczy, rodzenie dzieci jest sposobem na życie. Bo rządowe profity z tytułu dzieci mogą przewyższać rodzinny dochód. Zdaniem znawców zagadnienia, osoby nie znające tego systemu, mogą mieć wrażenie, że pobierający zasiłki naciągają państwo. Ale, gdyby system ten został zreformowany, 90 proc. osób pozostających w domach z dziećmi, zdecydowałoby się na pracę. Na razie wielu rodzinom to się nie opłaca. Są też negatywy angielskiego systemu. Cierpią na tym kobiety, które będąc z dziećmi w domach, zostają wykluczone z rynku pracy.

W Anglii zasady pomocy przypominają polskie. Ich istotą jest: im mniej zarabiasz, tym więcej dostajesz od państwa. Różne są jednak tam i u nas, sumy i ilość możliwych świadczeń. Tam, przyszła matka dostaje pierwsze pieniądze już po 20 tygodniu ciąży; jednorazowo ponad 200 funtów (ponad tysiąc złotych). Po porodzie kolejne pieniądze są uzależnione od dochodów rodziny z poprzedniego roku. Tak było przed cięciami finansowymi, teraz trochę zmniejszono wysokość pomocy. W praktyce, upraszczając sprawę, wygląda to tak: rodzina z jednym dzieckiem, po opłaceniu czynszu, powinna mieć ok. 1200 funtów na miesiąc. Jeśli brakuje jej, różnice pokrywają zasiłki społeczne. Obowiązuje reguła: im więcej dzieci, tym większa kwota pomocy.
(Stanisław Cybruch)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.