Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33668 miejsce

Polacy chcą natychmiastowego wycofania naszych wojsk z Afganistanu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-22 14:46

Zdecydowana większość Polaków opowiada się za wycofaniem naszych sił z Afganistanu - wynika z sondażu internetowego firmy Gemius dla serwisu Newsweek.pl.

Za natychmiastowym opuszczeniem przez polskich żołnierzy tego rozdartego wojną kraju jest 60 procent ankietowanych. 23 procent sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. "Wyniki nie są zaskakujące, szczególnie w obecnej sytuacji, czyli po kolejnej śmierci polskiego żołnierza" - komentuje dla "Newsweeka" Rafał Wiśniewski, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Nie zdawaliśmy sobie sprawy z konsekwencji udziału w międzynarodowym konflikcie zbrojnym. Ofiary, które ponosimy, zaczynają mieć ludzką twarz. Kolejne informacje o ostrzałach polskich patroli powodują wzrastająca niechęć do zaangażowania Polski w walkę z terroryzmem" - powiedziała w rozmowie z tygodnikiem Karolina Skindel z Gemiusa.

Podobne zdanie ma generał Stanisław Koziej - były wiceminister obrony narodowej. Według niego ludzie intuicyjnie wyczuwają, że Polacy znaleźli się w strategicznej pułapce, a interwencja może się skończyć - zarówno dla polskich sił, jak i dla NATO - podobnie jak wojna w Wietnamie dla Amerykanów. "Ale ci, którzy opowiadają się za wycofaniem Polaków z dnia na dzień, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takiego kroku" - ostrzega generał w rozmowie z Newsweekiem. Były wiceszef MON uważa, że gdybyśmy zdecydowali się na odwrót - nie bylibyśmy traktowani jako poważni sojusznicy. W taki sposób stracili w oczach swoich
sojuszników - Hiszpanie, którzy kilka lat temu szybko opuścili Irak.

W Afganistanie stacjonuje obecnie 2000 polskich żołnierzy. Od początku inwazji na ten kraj w 2001 roku zginęło 10 naszych wojskowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.