Facebook Google+ Twitter

Polacy chcą przyjmować uchodźców

Najnowsze badania opinii publicznej pokazują, że zdecydowana większość społeczeństwa zgadza się, aby na terytorium naszego kraju przebywali uchodźcy z innych państw.

Ze specjalnego raportu TNS OBOP wynika, że blisko 72 proc. Polaków opowiada się za otwarciem granic dla osób, które we własnych państwach są prześladowane. Zdaniem większości z nas, takim ludziom należy się szczególna opieka i pomoc.

Skąd bierze się tak wielka otwartość Polaków? Autorzy raportu wskazują na naszą burzliwą historię. W czasie komunizmu z Polski wyemigrowało kilka milionów ludzi. Swój drugi dom znaleźli w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a nawet Australii.

Punkt odprawy granicznej. / Fot. Robert Kwiatek Dziennik BałtyckiSprawami uchodźców zajmuje się Urząd do Spraw Cudzoziemców. Odpowiada m.in. za udzielanie cudzoziemcom azylu, nadawanie statusu uchodźcy czy wyrażaniu zgody na tzw. pobyt tolerowany na terytorium Polski. Z najnowszych danych Urzędu wynika, że w okresie od stycznia do końca sierpnia o status uchodźcy w naszym kraju ubiegało się ponad 4 tys. osób. Niestety, pozytywnej decyzji doczekały się tylko... 93 osoby. Zgodę na pobyt tolerowany otrzymało 2167 cudzoziemców, a w przypadku 696 podjęto decyzję o umorzeniu lub pozostawieniu sprawy bez rozpoznania. Odmowne decyzje otrzymało 1014 osób. W tej grupie dominowali Czeczeni, ale byli również Chińczycy, mieszkańcy Wietnamu, Iraku, Iranu a nawet krajów afrykańskich.

Co ciekawe – według TNS OBOP zaledwie 12 proc. Polaków miało okazję poznać osobiście ludzi, którzy musieli opuścić swój kraj z obawy przed prześladowaniami lub z powodu wojny. Ponad 85 proc. badanych nigdy nie zetknęło się z taką osobą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.