Facebook Google+ Twitter

Polacy chcą się uczyć. Wykształcenie przepustką do większych zarobków?

Rok 2011 przyniósł polskiej edukacji największą jak do tej pory liczbę wykształconych rodaków.

 / Fot. photostock http://www.freedigitalphotos.net/images/Friends_g364-Smiling_Young_Couple_Holding_Books_Posing_To_Camera_p33212.htmlRekordowa liczba studentów, kursantów, a także zwiększona liczba osób niepełnosprawnych, którzy ukończyli licea, świadczy nie tylko o rosnących wymaganiach rynku pracy, lecz również sygnalizuje zmianę stylu życia, w którym edukacja powiązana jest z dobrą zabawą.

Obowiązek ciągłego podnoszenia swoich kompetencji zawodowych należy obecnie do normy. Chętnych nie brakuje – w polskich uczelniach wyższych uczy się ok. 2 milionów studentów, co sprawia, że posiadamy jeden z najwyższych wskaźników skolaryzacji w Europie.

Podnoszenie edukacyjnej poprzeczki

Zgodnie z obliczeniami GUS, najbardziej dynamiczny wzrost w poziomie edukacji Polaków dotyczy właśnie osób z wykształceniem wyższym, których udział zwiększył się z 9,9 proc. w 2002 r. do ponad 17,5 proc. w 2011 r. W ciągu 9 lat wzrósł również odsetek osób z wykształceniem ponadpodstawowym o 12 proc.
Wśród studentów wciąż największą popularnością cieszą się kierunki ekonomiczne i administracyjne - 23 proc., społeczne – 13,9 proc. oraz pedagogiczne 12 proc. – jak podaje MNiSW.

Aby wyróżnić się na tle pozostałych pracowników, coraz częściej studenci chcą się doktoryzować – w roku akademickim 2009/2010 w Polsce było 36 tys. doktorantów. Zwiększa się również liczba osób, które kontynuują edukację na studiach podyplomowych.

Czego chcą się uczyć Polacy?

Z roku na rok coraz więcej osób bierze udział w kursach i zapisuje się na dodatkowe szkolenia. Jeszcze dwanaście lat temu chętnie dokształcaliśmy się z kadr i płac. Obecnie Polacy chętniej korzystają z kursów projektowania ogrodów oraz projektowanie wnętrz – mówi Magdalena Szajbe z ESKK w serwisie gazeta.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

kolpo
  • kolpo
  • 15.02.2012 00:36

jestesmy krajem za bardzo dokladnym, szybkim, myslacym a to na nasza prace zle wplywa stres mala pensja, ciagla gonitwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.