Facebook Google+ Twitter

Polacy coraz chętniej się dokształcają. Jakie kursy wybieramy?

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w grudniu 2010 r. wyższe wykształcenie posiadało 4,5 mln Polaków. W ciągu dziesięciu lat odsetek osób, które ukończyły studia, wzrósł o 20 proc.

Sonda

Jak się uczysz języków obcych?

 / Fot. http://www.flickr.com/photos/mararie/2728060240/sizes/o/in/photostream/Odpowiednie wykształcenie ma coraz większe znaczenie. Okazuje się jednak, ze nie bazujemy tylko na wiedzy zdobytej w szkole, coraz częściej decydujemy się dokształcać na własną rękę. Co jest powodem takiej tendencji? Czego i w jaki sposób uczą się rodacy, by podnieść swoje kompetencje?

Szybkie tempo życia, nieustanny rozwój technologiczny, nowe osiągnięcia nauki, odkrycia i wynalazki wymagają coraz większego zaangażowania i nieustannej edukacji. Nic zatem dziwnego, że kursy umożliwiające zdobycie konkretnej wiedzy w stosunkowo krótkim czasie cieszą się coraz większą popularnością i to w każdej grupie wiekowej. Do tych wiodących prym zaliczyć należy przede wszystkim języki obce, kursy zawodowe oraz hobbystyczne.

Czytaj także: Języki obce na uczelni

Te pierwsze pomagają poszerzyć umiejętności lingwistyczne i odnaleźć się w globalnej wiosce. Drugie z kolei pozwalają uzyskać awans czy zwiększyć szansę na zatrudnienie. Kursy takie wybierają również ci, którzy postanawiają przekwalifikować się i wykonywać nowy zawód. Ostatnia grupa to natomiast
inwestycja w rozwój osobisty i ciekawa forma spędzania czasu wolnego.

Czego najchętniej uczą się Polacy?
Onet.pl opublikował badania ESKK – szkoły zajmującej się kształceniem na odległość, z których wynika, że Polacy najchętniej wciąż uczą się angielskiego. Wybiera go aż 40 proc. kursantów. Na drugim miejscu uplasował się niemiecki. Język zachodnich sąsiadów poznaje co piąty Polak. Te języki od dawna pełnią rolę lingua franca, więc ich czołowa pozycja nie jest aż tak zaskakująca. Niespodzianką natomiast jest norweski, który w tym rankingu znalazł się na trzecim miejscu.

Wyjaśnienie tej nieco zaskakującej informacji tkwi w społeczno-gospodarczych przyczynach. Główny Urząd Statystyczny podaje, że liczba osób, która w 2010 roku wyemigrowała do Norwegii zwiększyła się o 25 proc. Z raportu opublikowanego w minionym roku można odczytać, że wówczas w królestwie Haralda było ok. 45 tys. rodaków, natomiast trzy lata wcześniej przebywało tam 36 tys. obywateli polskich. Tendencji wzrostowej sprzyjają przede wszystkim atrakcyjne warunki zarobkowe oraz stabilna gospodarka kraju fiordów.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

kursy, zwłaszcza języków obcych, są konieczne, bo w szkole czy na studiach raczej się ich nie nauczymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.10.2011 21:03

Wcale mnie to nie dziwi, że chętniej się edukujemy i głównym tego powodem jest niewątpliwie wspomniany rozwój cywilizacyjny. W końcu nie można stać w miejscu i spocząć na laurach, nawet nie chodzi mi o osiągnięcia zawodowe, czy pokonywanie barier językowych, lecz o własne aspiracje, które wyznaczają kierunek do czego dążymy. :) Szkoda tylko, że fachowej nauki języków nie prowadzą w trakcie edukacji, na co skarżą się absolwenci szkół średnich (bodajże również onet opublikował takie badania). Ja w trakcie trwania swojego szkolnego wieku uczyłem się francuskiego 3 lata (potrafię się tylko przedstawić), niemieckiego 6 lat (o godzinę i drogę jakoś się spytam) i angielskiego 12 lat i wciąż czuję, że obecny poziom jest za mały. Chciałbym się móc dalej rozwijać, ale na chwilę obecną państwo w którym mieszkam, a właściwie rynek pracy nie pozwala mi na to. A na lepszą pracę nie mam co liczyć, gdyż poszukują ludzi posługujących się biegle danym językiem. I zamyka się koło, kurka wodna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.