Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25179 miejsce

Polacy coraz cześciej interesują się ochroną środowiska

Najnowsze badania, zaprezentowane 29 kwietnia przez przedstawicieli CBOS na konferencji "Polacy o klimacie: co wiedzą, co robią?" pokazują, że Polacy uważają zmiany klimatyczne za istotny problem. Częściej też staramy się mu przeciwdziałać.

Młodzież na proekologicznej akcji - 22 kwietnia 2009, Gdańsk / Fot. Adam Warżawa PAPKonferencję zorganizowało Centrum Badań Opinii Publicznej (CBOS) i ambasada brytyjska w Polsce. Na spotkaniu, panie: Magdalena Gwiazda oraz Agnieszka Kolbowska, reprezentujące CBOS, przedstawiły wyniki najnowszego ( luty/marzec 2009 r.) badania opinii społecznej, dotyczącego postaw Polaków wobec zmian klimatu. W debacie wzięli udział również specjaliści od spraw związanych z ochroną klimatu i energetyką odnawialną.

Badania wykazały, że Polacy coraz częściej interesują się kwestiami związanymi z ochroną środowiska. Ponad 81 proc. badanych (grupa liczyła 1008 osób z różnych grup społecznych) uważa zmiany klimatyczne za poważny problem i dostrzega konieczność podejmowania działań w tej dziedzinie. Jednak mimo deklarowanego zainteresowania tymi kwestiami, bardzo wiele osób (blisko co trzeci badany) nie czuje się dostatecznie dobrze poinformowana. Co siódma osoba twierdzi, że nie ma żadnego rozeznania w tej dziedzinie. Okazuje się, że wiedzę o zmianach klimatycznych czerpiemy przede wszystkim z telewizji.

Polacy mają, jak zauważa pani Magdalena Gwiazda, dosyć instytucjonalne podejście do kwestii ochrony środowiska. Uważają oni, w większości, że to rząd (ponad 67 proc.), władze samorządowe i inne organizacje odgrywają największa rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Co ciekawe, podkreślają również, że często to świadomość społeczna, a nie możliwości finansowe państwa, decyduje o efektywności działań na rzecz klimatu.

Jeśli chodzi o stosunek badanych do proponowanych metod ochrony środowiska, największym poparciem (kolejno 88 i 82 proc.) cieszą się pomysły stworzenia zachęt podatkowych dla rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz technologii zmniejszających emisję dwutlenku węgla. Natomiast za najskuteczniejsze metody (niekoniecznie cieszące się dużym poparciem) uznano zaostrzanie przepisów oraz kontrolę i egzekwowanie prawa.

Respondenci nie wiedzieli zbyt wiele o tzw. technologiach czystego węgla (CCS), ale i tak ponad 2/3 badanych popiera je jako sprzyjające klimatowi. Ponadto połowa badanych popiera budowę elektrowni jądrowych (ale nie w swoim sąsiedztwie).

Pani Agnieszka Kolbowska zwraca uwagę na ciekawy fakt: z badań wynika, że Polacy rzeczywiście chętnie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska, ale tylko wtedy, gdy przynosi im to wymierne korzyści (np. oszczędności wynikające z używania żarówek energooszczędnych). - Potrzebujemy kija i marchewki - mówi Agnieszka Kolbowska.

Czy takie badania są potrzebne? - To badanie przełamuje stereotyp o niezainteresowanym ochroną środowiska społeczeństwie polskim - tłumaczył jeden z gości, dr Zbigniew Karaczun z SGGW.- Ważne, że wiemy już, iż zmiany klimatyczne są faktem. To politycy, a nie obywatele są sceptyczni - dodaje.

Szkoda, że w konferencji politycy udziału nie brali (poza obecnym, choć tylko raczej kurtuazyjnie, ambasadorem Wielkiej Brytanii)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Natalia Naska
  • Natalia Naska
  • 14.02.2011 18:17

Tak to duży problem dla zdrowia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.