Facebook Google+ Twitter

Polacy czytają Tyrmanda. Nowe wydanie "Złego" wkrótce trafi do księgarń

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-15 12:04

Ogłoszone niedawno zatrważające wyniki czytelnictwa w Polsce przyniosły tę bolesną informację, że Polacy nie czytają Polaków. Z pewnością jednak Polacy czytają Tyrmanda.

okładka / Fot. wydawnictwo MGTyrmand zawsze łamał stereotypy i najwyraźniej nadal je łamie.

Oczywiście najsłynniejszą powieścią Tyrmanda jest "Zły", każdy słyszał o tej książce-legendzie. "Zły" powstawał między majem i grudniem 1954 roku. Zamówienie na tę książkę przerwało Tyrmandowi pisanie "Dziennika 1954" i wydawało się, że odmieni los niepieszczonego przez władze pisarza, szczególnie, że książka stała się od razu bestsellerem.

Wiele osób wierzyło wtedy w "odwilż", jaka przyszła w 1956 r. "Odwilż" jednak szybko minęła i Tyrmand wyemigrował do Ameryki. Straciliśmy kolejnego świetnego pisarza. Na szczęście pozostało kilka powieści, które zachowały do dziś niesłychaną świeżość.

"Zły" to najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u. A tak naprawdę niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu. Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani to bandziory. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy wyrusza na wojnę. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy: niezwykłe świetliste spojrzenie.
A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Nowe wydanie "Złego" ukaże się 17 marca.

Zapraszamy do odwiedzin na facebooku oraz na www.wydawnictwomg.pl. Gorąco zachęcamy też do wsparcia akcji Cały Facebook czyta!.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

greg
  • greg
  • 15.03.2011 14:09

kto to jest "Trymand"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.