Facebook Google+ Twitter

Polacy dostaną emerytury z USA, a Amerykanie z Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-03 18:48

W ciągu najbliższych 7 lat niemal 45 tysięcy obywateli Polski i Stanów Zjednoczonych skorzysta z rozwiązań umowy o zabezpieczeniu społecznym między naszymi krajami. Porozumienie, które weszło w życie pozwala Polakom i Amerykanom na wyższe świadczenia społeczne, dzięki zaliczeniu czasu przepracowanego w drugim kraju.

Dzięki umowie, do uprawnionych trafi około 138 milionów dolarów. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Victor Ash podkreśla, że od teraz, wielu ciężko pracujących Polaków otrzyma należne im świadczenia wynikające w przepracowanych lat zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Elżbieta Rożek z Ministerstwa Pracy zwraca uwagę, że prawo, które weszło w życie 1 marca pozwoli części osób na nabycie uprawnień emerytalnych, jeśli nie mieli udokumentowanego okresu pracy uprawniającego do takich świadczeń.

Z nowego prawa cieszą się osoby, które pracowały w Stanach Zjednoczonych. Części z nich nabyte uprawnienia pozwolą na otrzymanie dodatkowych pieniędzy, które w obecnej sytuacji bardzo się przydadzą.

Umowa z Waszyngtonem została podpisana rok temu, jednak do tej pory czekała na ratyfikowanie przez parlamenty obydwu państw. Podobny dokument został przygotowany również w porozumieniu z Kanadą, jednak tamtejsze władze jeszcze go nie ratyfikowały.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Właśnie dziś byłem w krakowskim Oddziałe ZUS-u w Łagiewnikach. Zostałem skierowany do ,,właściwego okienka", w którym zamierzałem złożyć wniosek o przyznanie amerykańskiej emerytury tzw ZUS -WZO Pl -1 , który pobrałem kilka dni wcześniej też w tym samym oddziale. Ponieważ sprawa była dla mnie nowa dopytałem panię jak wypełnić i co jeszcze należy dołączyć do tego. Otrzymałem odpowiedż ,ża wystarcza tylko ten dokument. Po wypełnieniu dokumentu udałem się do złożenia we wskazanym okienku.
Pani zaskoczona ,bo spotyka się po raz pierwszy z czymś takim ,a ogóle to ona nie słyszała o czymś takim.
Pobiegła więc do Pani Kierowniczki , gdzie konferencja trwała przez ponad trzydzieści minut. Oczywiście zdążyłem przeczytać pół Wyborczej ,kolejka urosła , wszystkie krzesła zajęte, bo tylko jedna pani obsługiwała składanie wniosków , a tymczsem Pani Kierowniczka dzwoniła do Centrali , bo ktoś chciał złożyć wniosek. Po tym czasie zostałem poproszony do Pani Kierowniczki ,która wiadomości posiadała mniej niż można było dowiedzieć się w internecie i dowiedziałem się , że przez nich to trwa tak długo ,bo to trzeba pocztą wysyłać i trzy miesiące idzie do Warszawy, więc może bym sobie to wysłał od razu sam do Ambasady USA w Warszawie Dział Swiadczeń Federalnych mieszczący się na ulicy Pięknej .
Dziwi mnie to niezmiernie , bo Pani Kierowniczka podała mi adres, który znałem z internetu i co więcej, ani słowem nie zająknęła się , że w ZUS został powołany Wydział Umów Realizacji Międzynarodowych ZUS Oddział I w Warszawie przy ulicy Kasprowicza 151. Nasuwa się pytanie; Jeżeli ustawa obowiązuje od 1 marca 2009 roku a jest połowa lipca ,tzn ,że grupa ludzi która odpowiada za nasze emerytury, już 4,5 miesiąca przejada nasze pieniądze a nie zdążyła kilku wojewódzkich oddziałów
poinformować o zmianie przepisów.
W dodatku nie jest budujący fakt , że osoby z kierowniczego szczebla wykazują zerowe zainteresowanie zmianami przepisów na swoim podwórku. Może jedynym sposobem uzyskania większej emerytury jest zupełna wymiana kadr w tej instytucji, bo koszty rosną , a emerytury coraz mniejsze. Pozostaje mi tylko jedno marzenie, podjąć pracę w ZUSie i patrzeć na tych, którzy tłoczą się przed okienkami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.