Facebook Google+ Twitter

Polacy głodują i żyją w ubóstwie

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-10-18 10:32

Połowa Polaków żyje w biedzie i niedojada, zaś aż 5 milionów męczy się w skrajnym ubóstwie. Problem niedożywienia dotyczy ponad półtora miliona dzieci.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wraz z samorządami i organizacjami pozarządowymi, zainaugurowało nowy program, który ma pomóc zwalczyć to zjawisko.

Budżet państwa ma wydać na akcję zwalczającą głód 500 mln zł. – To bardzo duża kwota. W tym roku została wykorzystana w 99 procentach. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszystkie potrzeby zostały zaspokojone. Chcemy stworzyć w szkołach normalne zaplecze po to, by móc wydawać uczniom normalne, dwudaniowe obiady – mówił Krzysztof Mikulski z MPiPS.

Program obejmuje inne kryteria przyznawania pomocy niż jest to określone w ustawie o pomocy społecznej. – To 150 procent tego, co jest określone w ustawie, czyli np. 351 zł plus połowa z tego dochodu na osobę w rodzinie daje podstawę do udzielenia tej pomocy – mówi przedstawiciel ministerstwa.
Mikulski podkreśla, że w walce z głodem ważna jest współpraca z organizacjami pozarządowymi. – Od tego zależy zminimalizowanie problemu w zdecydowany sposób. Zawsze znajdą się osoby, które będą zmuszone z takich programów korzystać – stwierdził.

– Ta współpraca jest konieczna. Wiadomo, że ci ludzie nie przez cały rok będą z tego tytułu otrzymywać pomoc. To ma zasygnalizować problem i dążenie do jego rozwiązania. Głód jest olbrzymim problem dla nas, dla Polaków. Zróbmy coś więcej niż do tej pory. Całkowicie skutecznych metod nie ma, bo świat by nie głodował – powiedziała nam Scholastyka Śliwowska ze stowarzyszenia MONAR.
Z danych UNICEF wynika, że w Polsce w biedzie żyje aż 13 proc. dzieci – najwięcej na Warmii i Mazurach oraz w województwie świętokrzyskim. Liczba głodujących dzieci rośnie. Pięć lat temu było ich o 4 proc. mniej.

AR – Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

*żyje w biedzie i niedojada* - w zajawce; *niedojda* piszemy łącznie, ale nie dojada* - osobno.
Istotnie, wyjeżdżając z Pomorskiego do Warm.-Mazur. na drogach nagle pojawia sie sporo fiacików 126p, których nad morzem jest znacznie mniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.