Facebook Google+ Twitter

Polacy i Niemcy staną do pracy ramię w ramię

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-04-20 08:10

Zbudują wiatę, ustawią ławki, posprzątają wieś. Polacy pracują razem z Niemcami w Bielawie Dolnej.

To, co nie udawało się przez lata oficjalnej przyjaźni między PRL i NRD, teraz wprowadzą w czyn mieszkańcy niewielkiej wsi w gminie Pieńsk i sąsiadujących z nią miejscowości po niemieckiej stronie Nysy Łużyckiej. Plany polsko-niemieckiej współpracy są bardzo konkretne.

Mieszkańcy Bielawy Dolnej, Zentendorf i Deschki chcą w najbliższy piątek i sobotę wybudować nową wiatę przystanku autobusowego, ustawić kilkanaście nowych ławeczek, wykonać drogowskazy turystyczne, oznaczyć szlaki piesze i rowerowe, nasadzić drzewa i krzewy, ale przede wszystkim uporządkować polską wieś.

- Dzięki temu nasza wieś wypięknieje - cieszy się Krystyna Daćko, mieszkanka Bielawy Dolnej. I zapowiada, że sama też zakasze rękawy.
- Dla mnie to niesamowita sprawa, że mieszkańcy wsi sami wyszli z taką inicjatywą - mówi Tadeusz Łowicki, burmistrz Pieńska. - Oczywiście, jako samorząd zobowiązaliśmy się im w tym pomóc. Sfinansujemy m.in. zakup nie-zbędnych materiałów budowlanych - zapowiada gospodarz gminy.

Po drugiej stronie granicznej rzeki do udziału w akcji namawia Jurgen Bergmann, właściciel parku rozrywki Kulturinsel w Zentendorf. Jego firma dostarczy gotowe drewniane segmenty do wiaty, a także ławki, które zostaną ustawione wokół tworzonego wiejskiego rynku.

- Naszą wyspę kultury w Zentendorf odwiedza rocznie około 100 tysięcy turystów - mówi Jurgen Bergmann. - Przed rokiem uruchomiliśmy pieszo-rowerowy prom przez Nysę i od tamtego czasu przeprawiło się nim do Polski już ponad trzy tysiące osób.
Tłumaczy, że pomysł czynu społecznego z Polakami ma sens, bo chodzi o to, aby ci, którzy wybiorą się na polską stronę, zobaczyli zadbaną, czystą wieś.

Cały artykuł przeczytasz na polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.