Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy i Szwedzi ratowali na Bałtyku

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Ratownicy morscy z Polski i Szwecji kończą trzydniowe ćwiczenia na Bałtyku. Uwieńczeniem ćwiczeń będzie ewakuacja załogi okrętu podwodnego.

Od 11 lat umowy polsko-szwedzkiej na Bałtyku organizowane są ćwiczenia w ratownictwie morskim. W ramach tej umowy organizowane są cykliczne manewry „Crown Eagle/Northern Crown”. Tegoroczne ćwiczenia mające na celu podnoszenia bezpieczeństwa okrętów podwodnych właśnie dobiegają końca.

Do udziału w tegorocznych ćwiczeniach Marynarka Wojenna RP oddelegowała okręt ratowniczy ORP „Lech” oraz okręt podwodny ORP „Sokół”. Polscy i Szwedzcy marynarze wykorzystują NATO-wski pojazd podwodny – tzw. NSRS (NATO Submarine Rescue System). Manewry koordynuje zastępca szefa Ratownictwa Morskiego MW kmdr por. Witold Kotliński.

Scenariusz ćwiczeń ratowniczych zakładał poszukiwanie okrętu podwodnego, który uległ awarii i osiadł na dnie. Do akcji ratunkowej przystępują nurkowie oraz zdalnie sterowany pojazd podwodny. ORP „Lech” ma zapewnić uwięzionym na dnie marynarzom wodę i środki regeneracji powietrza, zaś szwedzki „Belos” zajmie się wentylacją i dostarczy sprężone powietrze do zbiorników balastowych.

Najważniejszą częścią manewrów będzie treningowa ewakuacji „suchą stopą”. Ćwiczony będzie manewrów zacumowania do naszego podwodniaka ORP „Sokół” specjalistycznego pojazdu podwodnego a następnie przećwiczone zostaną procedury przejścia załogi na jego pokład i przetransportowania na okręt ratowniczy.

Jak podkreślają specjaliści ratowanie załóg okrętów podwodnych to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji ratowniczych na morzu. Dlatego Marynarka Wojenna RP bierze udział w tego typu ćwiczeniach zarówno w ramach NATO, jak i układów międzynarodowych.

Ratownicy z Marynarki Wojennej RP często biorą udział w rzeczywistych akcjach ratunkowych na Bałtyku. Wystarczy wspomnieć, że przed trzema dniami załoga „Anakondy” po raz dwunasty udzieliła pomocy poszkodowanym na morzu. Tym razem pomocy potrzebował mężczyzna na platformie wiertniczej znajdującej się 100 km na północ od Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto