Facebook Google+ Twitter

Polacy i Żydzi. U źródeł uprzedzeń

O godnym rozwiązaniu problemu mniejszości decyduje także jej stosunek do większości.

Relacje polsko-żydowskie to dziedzina obfitująca w uproszczenia. Wbrew deklarowanej potrzebie dialogu, często mamy tu do czynienia ze swego rodzaju rywalizacją monologów. Rozmowa Polaka z obcokrajowcem na temat polskiej historii przypomina czasami tłumaczenie się (tego pierwszego), że nie jest wielbłądem. Okazuje się bowiem, że częściej niż z Lechem Wałęsą, Janem Pawłem II, „Solidarnością”, czy przysłowiowym hydraulikiem, kraj nasz kojarzony jest z takimi hasłami, jak „obozy koncentracyjne”, „Holocaust” i „antysemityzm”.

Dziesiątki lat powielania przez zachodnich dziennikarzy kłamliwych klisz językowych, wyrobiły Polsce swoistą „gębę”. Wyrażone przez byłego premiera Izraela przekonanie, iż „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki” podziela dziś bardzo wielu mieszkańców globalnej wioski. Unikając z jednej strony popadania w samobiczowanie, z drugiej zaś - w bezkrytyczną apologię polskich dziejów, warto zastanowić się nad przyczynami utrwalenia niektórych stereotypów. Nie sposób zamykać oczu na obecną w Polsce w pewnych środowiskach niechęć wobec Żydów.

Problem w tym, że zewnętrznemu obserwatorowi, spoglądającemu z Londynu, Paryża, czy Nowego Jorku zazwyczaj umyka szczególny kontekst stosunku Polaków do Żydów. W perspektywie dziejów wyznaczają go "Szalom na Szerokiej 2006" - koncert finałowy 16 Festiwalu Kultury Żydowskiej (fot.Michał Tyrpa) / Fot. setki lat polskiej gościnności. Z punktu widzenia współczesności - niespotykane obecnie gdziekolwiek indziej zainteresowanie kulturą żydowską.

Znajduje ono wyraz w licznych inicjatywach społecznych, imprezach i festiwalach , by wymienić największy na świecie Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, łódzki Festiwal Czterech Kultur, Festiwal Kultury Żydowskiej w Warszawie, Dni Żydowskie na Uniwersytecie Warszawskim, festiwale literatury i polskich filmów w języku jidysz, stowarzyszenia, fundacje i lokalne inicjatywy kultywujące tradycje Żydów.

Marzenia o "wujku Roosevelcie"

Nie przeszkadza to osobom, które Antoni Marianowicz nazwał „ludźmi-kamienicznikami i Żydami zawodowymi” prowadzić akcji zniesławiania Polski na arenie międzynarodowej. W wywiadzie udzielonym przed paru laty „Rzeczpospolitej”, ten wybitny polski pisarz żydowskiego pochodzenia mówił: „Myśmy w getcie marzyli o wujku Roosevelcie, jako naszym zbawcy. Że przyjdzie z całą swoją amerykańską potęgą i na rękach nas wyniesie z tego piekła... Nam się wtedy wydawało, że te wszystkie Morgentauy, Baruchy i Frankfurtery nas uratują, zrobią coś...

oni wszyscy się na nas wypięli. Nie kiwnęli palcem. Im było niewygodnie o nas słyszeć. Zygielbojm nikogo nie obchodził, raporty Karskiego nikomu nie były potrzebne. Za to pięćdziesiąt lat po wojnie okazało się, że ci sami ludzie, albo ich następcy, chętnie wezmą finansowe zadośćuczynienie za swoich - wtedy zdradziecko opuszczonych - rodaków.” Od lat na Zachodzie daje także o sobie znać tendencja do opatrywania mianem antysemity każdego, kto ośmiela się wykroczyć poza kanon „obowiązującej” poprawności politycznej.

Znamienne pod tym względem są uwagi Normana Daviesa, pomieszczone w zbiorze esejów „Smok wawelski nad Tamizą”. LekturaCmentarz Nowy przy ul.Miodowej 55 w Krakowie (fot.Michał Tyrpa) / Fot. entuzjastycznych recenzji najnowszej książki Jana Tomasza Grossa („Fear”) w prasie amerykańskiej może się okazać równie pouczająca. Odkreślając grubą linią tego rodzaju propagandę, zachowując w pamięci pełne pokory słowa Jana Pawła II, przepraszającego Pana Dziejów za wszelkie przejawy nienawiści wobec starszych braci w wierze, wypada zastanowić się nad przyczynami występowania w polskim społeczeństwie postaw dalekich od przychylności względem Żydów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

qqniooxk
  • qqniooxk
  • 13.07.2011 19:30

ifhxaA <a href="http://qjkgztmodigm.com/">qjkgztmodigm</a>, [url=http://lphawxwlczgq.com/]lphawxwlczgq[/url], [link=http://xnidwjjrbccj.com/]xnidwjjrbccj[/link], http://jhsrstvdzuzg.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
kijanka9
  • kijanka9
  • 27.08.2010 14:40

Ostatnio zacząłem interesować się kwestią wzajemnych relacji polskich i żydowskich ale mało jest tego typu rzetelnych publikacji jak ta. Zabrakło mi może trochę kwestii gospodarczej, było bardzo dużo o społecznej i politycznej ale o gospodarczej mało. Generalnie szukam teraz jakiegoś źródła który zbierałby to wszystko w całość, możecie coś polecić? Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wreszcie ktoś to pokazał z drugiej strony... Koresponduję z ortodoksyjną Żydówką (z Jeruzalem) i jak na razie, zgadzamy się głownie pod względami religijnymi... Gdybym zaczęła o Jakubie Bermanie albo o Helenie Wolińskiej, mogłaby poczuć sie urażona. Niewiedza oraz brak rozgraniczenia miedzy "krytyką" a "atakiem". I to jest chyba problem Zydów. Ale dialog z Żydem - to naprawdę warto prowadzić! Szczególnie z Żydem ortodoksyjnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że nigdy nie było, tak jak nie było "tradycyjnego polskiego antysemityzmu". Była i jest zwyczajna ludzka małość. Czytajmy Bubera..:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam ten tekst osobie, która nie pisze, ale która, jak mniemam pochwali Tyrpę za odwagę, dobrą wolę, obalanie stereotypów. Świetny, naprawdę mocny tekst Michał! Nie jestem historykiem, historia bez eschatologii mnie nudzi, ale Ty, jak widzę odnalazłeś swoją niszę. I po ci Ci było to prawo? Weźcie go na etat redaktorze Pawle, zanim podkupi go Wam... Piszę to bez cienia kpiny-mam nosa, bo jestem zawodowcem, choć niestreowalnym;-)
Jeszcze raz, gratulacje Michale!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluje Michale. Bardzo dobry tekst. Aż żal, że sama się tym nie zajęłam. Mam nadzieję, że to będzie początek jakiejś większej pracy (?)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

wspanialy artykul! odwazny, obiektywny, wiarygodny i ciekawie napisany!!! olbrzymi plus!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.12.2006 10:08

Nareszcie jakaś gazeta w Polsce, choć co prawda nie papierowa, publikuje odważne i rzetelne teksty. Gratulacje dla redakcji. Wątpię, żeby Gazeta, Rzepa, albo Dziennik się na to odważyły. Mam nadzieję, że wkrótce ktoś stawi czoła i będzie polemika. Tekst pana Michała choć wyważony to budzi sporo refleksji. Nie jest mdłą papką dla intelektualnych niemowlaków. No i czyta się dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

reperujemy : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny, odważny artykuł. Moim zdaniem najwartościowsze są te teksty, w których autor odrzuca stereotypy i idąc pod prąd obowiązujących kanonów, szuka sedna - ten był właśnie taki. Gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.