Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12337 miejsce

Polacy jedzą coraz mniej ryb i ziemniaków!

Polacy jedzą coraz mniej ziemniaków. Dla porównania: statystyczny Polak 15 lat temu jadł o 22 kg ziemniaków więcej, niż obecnie.

 / Fot. POSbistroCentrum Badania Opinii Społecznej donosi, że Polacy jedzą najwięcej pieczywa, kasz i innych produktów mącznych. Tylko połowa naszej populacji piję butelkowaną wodę mineralną.

Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny Polacy jedzą coraz mniej ziemniaków. Dla porównania: statystyczny Polak 15 lat temu jadł o 22 kg ziemniaków więcej, niż obecnie.


Wolimy drób od wieprzowiny i wołowiny

63% Polaków kilka razy w tygodniu kupuje mięso i jego przetwory, a co czwarty Polak je mięso codziennie! Spadła jednak ilość spożywanej wołowiny i wieprzowiny na rzecz drobiu. Czternaście lat temu przeciętny Polak zjadał prawie 15 kg drobiu rocznie, obecnie kupujemy go ponad 26 kg.

Jemy dużo mniej warzyw i owoców

Niemal połowa Polaków spożywa produkty mleczne, ale tylko 1/3 z nas przyznaje, że kupuje warzywa i owoce i dba o to, by włączać do codziennych posiłków. Dla porównania warto zaznaczyć, że 13 lat temu przeciętny Polak jadł rocznie o 20 kg warzyw i prawie 6 kg owoców więcej, niż obecne. Tylko 2% Polaków zjada zalecane 5 porcji warzyw i owoców dziennie, a najwięcej warzyw jedzą kobiety.

 / Fot. POSbistro

Nie lubimy jeść ryb

Ze wszystkich produktów, które spożywają Polacy, najmniej jest ryb. Rocznie na przeciętnym Polskim stole gości tylko 13 kg ryb (dla porównania, w Unii Europejskiej aż 22 kg). Przyznajemy, że ryby są zdrowe i powinny być częstym składnikiem naszej diety, ale jemy je niestety okazjonalnie – głównie podczas świąt. Polacy najczęściej wybierają łososia i pangę.

A jak jest ze słodyczami?

Ponad połowa Polaków sięga po nie zbyt często. Co piąty Polak nie widzi umiaru w ilości spożywanych napojów typu coca-cola, fanta czy mirinda.

Statystyczny Polak zjada rocznie 42 kg cukru rocznie. Dla porównania: Niemiec zjada 35 kg, Francuz 36 kg a Grek 30 kg.

Dlaczego tak mało jemy owoców i warzyw?

Warzywa i owoce zalicza się do najdroższej żywności. Przyjmuje się, że w pierwszej kolejności w razie pogorszenia sytuacji ekonomicznej rodziny, ograniczają oni spożycie owoców i warzyw.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com


Źródło: http://cbos.pl , http://stat.gov.pl/, https://www.facebook.com/poradnikzdrowiepl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.