Facebook Google+ Twitter

Polacy leczą się sami

W szpitalu pacjentami opiekują się pielęgniarki, w domu już nie. A co za tym idzie chorzy mogą leczyć się na własna rękę, bo przecież sami lepiej wiedzą co dla nich dobre.

 / Fot. Andrzej Zbraniecki PAPWedług Światowej Organizacji Zdrowia co drugi pacjent sam decyduje o tym jakie leki są mu potrzebne. W Polsce aż 60 proc. pacjentów stosuje leki nie słuchając lekarzy. Pacjenci już piątego dnia nie stosują leków tak jak zalecają lekarze. Największy problem jest z lekami, które stosujemy najczęściej. "Nigdy do siedmiu dni jak zalecano mi nie dotrwałam. Jak widzę poprawę to przerywam branie tabletek" - mówi jedna z pacjentek. Odstawiamy leki, gdy zaczynamy czuć się lepiej albo gdy nie widzimy efektów, na które niestety trzeba często poczekać dłuższy czas (jak chociażby w przypadku stosowaniu leków nasercowych). A przecież każdy organizm jest inny.

Leki, które trzeba stosować przez kilka lat, pacjenci przestają brać już po roku. Często przyczyną tego jest fakt, iż wyczytają z ulotki informacje o złych skutkach brania danego leku. Obawa, że lek szkodzi to kolejna przyczyna odstawiania go. Często na oddziałach ginekologii lekarze walczą z mitem, że terapia hormonalna powodują tycie. Ludzie w to ślepo wierzą, a jest to nieprawdą.

Skutki niewłaściwego stosowania leku mogą być dramatyczne, np. w przypadku zażywania antybiotyku, bakterie mogą nie być do końca zwalczone, z kolei przy chorobach przewlekłych może nastąpić zaostrzenie objawów. Lekarze jak sami mówią są bezsilni, bo każdy pacjent ma swój pomysł na leczenie i go niestety realizuje. Co roku państwo traci ok. 6 miliardów złotych- to leki na recepty wykupione i niezażywane, jednocześnie pacjenci wydają 5 miliardów na inne leki
bez recepty. Najwyraźniej to nasza narodowa cecha, bo sami mamy złudne nadzieje o tym co dla nas najlepsze. Sami decydujemy jak się leczyć i niestety zapominamy o tym, że negatywne skutki takiego leczenia są widoczne dopiero po dłuższym czasie.

źródło: Polsat News

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A skutkiem takiego postępowanie mogą być liczne i długotrwałe w leczeniu powikłania. Każdy chce się uczyć na SWOICH błędach. /MP

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przerażające liczby... 5 ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram Cie w 100%. Sam sie też leczę jak mam grypę a mam jakieś większe spotkanie lub coś w tym stylu;) To już chyba taka norma;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.