Facebook Google+ Twitter

Polacy lepiej oceniają Niemców, a Niemcy Polaków nie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-07 21:54

Wizerunek Niemców w Polsce poprawia się, natomiast Niemcy gorzej oceniają Polaków. Oba narody zgodnie twierdzą, że wzajemne stosunki między krajami są gorsze niż kilka lat temu. Takie wyniki przyniosły badania Instytutu Spraw Publicznych, których wyniki przedstawiono w Berlinie. 22 kwietnia zostaną również zaprezentowane w Warszawie.

W Niemczech spada liczba osób, które chętnie widziałyby Polaka jako przyjaciela, szefa lub członka rodziny. W Polsce akceptacja dla Niemców w podobnych dziedzinach rośnie lub utrzymuje się na poziomie rezultatów z poprzednich badań przeprowadzonych w latach 2005 - 2006.

23 procent Niemców deklaruje, że odczuwa do Polaków sympatię, co piąty niechęć, a prawie 60 procent stosunek neutralny. 29 procent Polaków lubi Niemców, 27 żywi do nich niechęć, a 44 procent - uczucia pośrednie. Te ostatnie coraz bardziej dominują we wzajemnych stosunkach Polaków i Niemców.

Według Polaków i Niemców, relacje między oboma krajami, w ostatnim czasie, pogorszyły się. Zdaniem ekspertów, stało się tak przede wszystkim w czasie rządów, źle postrzeganych w Niemczech, braci Kaczyńskich. Ponadto, jak mówi szefowa Instytutu Spraw Publicznych Lena Kolarska-Bobińska, coraz częściej można zauważyć różnicę interesów między Polską a Niemcami. Jej zdaniem, po okresie „lukrowania" wzajemnych stosunków, a później eskalacji napięć, mamy teraz do czynienia z realizmem między narodami.

Zarówno Polacy, jak i Niemcy boją się odrodzenia tendencji imperialistycznych w Rosji. Oba narody inaczej natomiast widzą przyczyny upadku komunizmu. Dla większości Polaków decydujące znaczenie miały niewydolność socjalistycznej gospodarki, pierestrojka w ZSRR, a także działalność „Solidarności" i papieża Jana Pawła II. Zaledwie znikomy procent Niemców dostrzega udział „Solidarności" i polskiego papieża w obaleniu komunizmu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.