Facebook Google+ Twitter

Polacy lokują swoje pieniądze w zagranicznych funduszach

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-28 09:57

Pomnażanie kapitału nie jest sprawą prostą, trzeba albo samemu monitorować rynek, albo zdać się na doświadczenie innych. Dane analityków wskazują, że coraz więcej Polaków lokuje swoje pieniądze w zagranicznych funduszach.

To najlepszy dowód przełożenia wzrostu PKB na zasobność portfela statystycznego inwestora znad Wisły. O komentarz poprosiliśmy specjalistów. Pytamy Adriana Harrisa z BlackRock Merrill Lynch Investment Managers

Dlaczego inwestujecie w Polsce? Podobno rynek czeski jest bardziej atrakcyjny.
– Podstawowym czynnikiem jest WIG. Notowane na nim firmy są bardziej mobilne i jest ich więcej. BlackRock, będąc obecny na warszawskim parkiecie, może płynnie reagować na wahania nastrojów nie tylko indywidualnych inwestorów, lecz także podmiotów instytucjonalnych. Ponadto chcemy zachęcić polskich klientów do lokowania pieniędzy w fundusze zagraniczne, które mogą być bardziej opłacalne niż inwestycje na rynku lokalnym. Myślenie globalne przynosi wielokrotnie większe zyski.

– Czy opłaca się inwestować w nowe, alternatywne dla ropy źródła energii?
– Tak, nasz fundusz New Energy - dostępny na rynku polskim m.in. za pośrednictwem Deutsche Bank PBC - jest największy w Europie, jego wartość przekracza 2,5 mld dolarów. Warto go mieć w swoim portfolio, trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w nowe technologie, ze względu na ich wysokie koszty, nie przynosi tak dużych zysków jak np. World Energy Fund. O opłacalności nowych technologii decyduje cena ropy. Im jest ona wyższa, tym badania stają się bardziej konieczne i zyskowne. Dziś świat nastawiony na przetwarzanie ropy nie jest jeszcze przygotowany na inne, nawet lepsze źródła pozyskiwania energii. Właśnie dlatego inwestycje w tradycyjne jej źródła stanowią możliwość osiągnięcia większych zysków. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na wyniki historyczne trzech funduszy: Emerging Europe, World Mining oraz World Energy.

Mówi Konrad Wąsiel, Centrum Inwestycyjne Deutsche Bank PBC

– Ile i w co należałoby inwestować?

– Warto inwestować każdą kwotę. Z pewnością korzystnym rozwiązaniem byłoby systematyczne lokowanie 10-15 proc. miesięcznych dochodów w długoterminowe inwestycje w fundusze. Taka strategia, w okresie kilku czy kilkunastu lat, umożliwiłaby zgromadzenie znacznego kapitału. Jak pokazują wyniki historyczne, w dłuższym okresie najbardziej opłacalne mogłyby być inwestycje w fundusze energetyczne i surowcowe, ze względu na ogromne potrzeby krajów azjatyckich.

Czas inwestycji jest ważnym czynnikiem, jaki okres jest najbardziej korzystny?
– W ujęciu lokalnym inwestor długoterminowy to taki, który lokuje środki na okres powyżej roku. W ujęciu globalnym natomiast czas inwestycji długoterminowej to minimum 5 lat. Najważniejsze jest zatem przekonanie klientów, że chociaż fundusze podlegają wahaniom, to jednak w dłuższym okresie inwestycja się opłaca. Inwestowanie długoterminowe zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia strat. Bardzo ważna jest również dywersyfikacja portfela, czyli dobór produktów opartych na różnych strategiach inwestycyjnych. Ta różnorodność pod względem sposobu alokacji środków i stopnia ryzyka pozwala na dopasowanie inwestycji do potrzeb każdego klienta. Ciekawym rozwiązaniem są np. obligacje strukturyzowane, które zabezpieczają zainwestowane kwoty w przypadku złej sytuacji rynkowej, czy też produkty z gwarancją kapitału oparte o ubezpieczenia.

W jaki sposób sytuacja polityczna w Polsce przekłada się nastroje inwestorów?
– Oczywiście, dostrzegane są pewne wahania, ale na szczęście w przypadku indywidualnych inwestorów nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.

Rozmawiał Szymon Sikorski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.