Facebook Google+ Twitter

Polacy mają nowe hobby: Poznają sąsiadów online

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-27 08:23

Dziś sąsiedzi, by się poznać, potrzebują internetu. Świadczy o tym ogromny sukces nowego portalu społecznościowego Bliziutko.pl. Choć witryna internetowa powstała zaledwie dwa tygodnie temu, to ma już ponad 100 tysięcy użytkowników.

Właściciele serwisu Naszaklasa.pl taki wynik osiągnęli dopiero po trzech miesiącach działalności. Na Bliziutko.pl kontaktują się ludzie mieszkający na tej samej ulicy, osiedlu czy nawet w tym samym bloku. Użytkownicy Bliziutko.pl mogą tworzyć grupy tematyczne, pisać wspólnego bloga, zamieszczać swoje zdjęcia i wysyłać do siebie mejle.

Paradoks polega na tym, że akurat użytkownicy tego portalu wcale nie potrzebują internetu, żeby się poznać. Są sąsiadami, więc mogą to zrobić znacznie prościej- pójść pożyczyć szklankę cukru, wyjść na klatkę na papierosa czy pogadać w kolejce w osiedlowym sklepie. Dlaczego ludzie wolą dziś pisać mejle do kogoś, kto mieszka za ścianą. - Jak mejle wyparły listy, tak poznawanie się sąsiadów w sieci wypiera chodzenie po sól - tłumaczy psycholog dr Joanna Heidtmann. - Po prostu życie przenosi się do internetu - dodaje.

Badaczka przemian, jakim ulega nasze społeczeństwo prof. Hanna Giza-Poleszczuk twierdzi, że popularność portalu dla sąsiadów to efekt tęsknot za małymi społecznościami lokalnymi. - Lokalne więzy zanikły, bo mieszkamy w zamkniętych osiedlach, z których wszyscy jak na komendę wyjeżdżają rano i wracają w nocy i natychmiast zamykają się w swoich czterech ścianach - mówi.

O tym, że w ostatnich latach coś takiego jak sąsiedzkie stosunki właściwie przestało istnieć świadczą sondaże opinii publicznej. Ostatni opublikował w połowie 2008 roku CBOS. Okazało się, że zaledwie 28 procent Polaków ma na tyle dobre relacje z sąsiadami, że chodzi do nich w odwiedziny. Dla niemal połowy badanych kontakty z sąsiadami ograniczały się jedynie do "dzień dobry".

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

janusz chlopecki
  • janusz chlopecki
  • 20.02.2012 14:57

moze pisze nie na tema ale chcialem powiedziec wszystkim polakom o czlowieku ktory spi podbalkonem
wroclaw gajowa 36 przy nawet 24 stopniach mrozu zywi sie reszkami kublow ze smieciami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.