Facebook Google+ Twitter

Polacy mniej hojni dla WOŚP?

Nieco ponad 35 milionów złotych zadeklarowanej kwoty spłynęło ze sztabów WOŚP do centrali. Akcja Jurka Owsiaka krytykowana jest za przerost administracyjny, co mogło wpłynąć na decyzje darczyńców.

 / Fot. Zorro2212- Pomoc najmłodszym i najstarszym powinna mieć charakter "caritasowy" a nie celebrycki – protestowali internauci. Padały ostre hasła: " Nie wspieram Owsiaka (anty WOŚP)", "Nie daję na WOŚP", "AntyWOŚP".

Podkreślano że WOŚP przeznacza 54 proc. zebranych pieniędzy na cele charytatywne. Caritas natomiast na cele charytatywne przeznacza 99 proc. zebranych środków materialnych. Ze zbiórki WOŚP w 2009 roku tylko 54 proc. zebranych pieniędzy (54.506.270,77 zł./ 28.993.580,43 zł.) przeznaczono na cele statutowe, w tym na zakup sprzętu medycznego. Dla porównania z zestawienia za rok 2009 katolickiej Caritas wynika, że 99% wpływów przekazano na działalność charytatywną (441.581.695,94 zł./ 435.799.984,43 zł.). - "Caritas miało 8 razy większe wpływy, oraz 15 razy większe wydatki na pomoc niż WOŚP" - pisano. - Czas antenowy dedykowany akcji Owsiaka jest zbyt kosztowny.

"Orkiestra zakupuje dla szpitali drogi sprzęt, którym chwali się w mediach, ale nie interesuje się później ich losem, nie dba o zapewnienie odnawialnych materiałów i środków do serwisu urządzeń. W związku z tym wiele z tych urządzeń bardzo szybko przestaje pełnić swoją funkcję albo działa wadliwie, bo szpitale nie posiadają pieniędzy na ich utrzymanie, a lekarze mają kłopot i narzekają na Owsiaka za pozorną, krótkotrwałą pomoc."

Odmawiających pomocy WOŚP irytuje jeszcze "służalczość względem elit". "Organy władzy wykorzystują swój udział w inicjatywie do autopromocji, upolityczniając całe przedsięwzięcie". Owsiak kreuje pomosty między narodem a rządem spełniającym życzenia globalnych korporacji. "Zabrakło go w szeregach antyACTA". Manieruje młodych ludzi, a wręcz ich demoralizuje - "nie ma pewności, czy popierając Orkiestry, nie popieramy tych inicjatyw".

W zeszłym roku, w dniu Finału przed północą zadeklarowana kwota wynosiła ponad 39,8 mln zł, jednak ostateczny wynik wyniósł ponad 50,6 mln zł. W tym roku z lokalnych komórek WOŚP spłynęło około 35 mln zł.

- Najbardziej hojne jest starsze pokolenie. Zdystansowanie duchowieństwa do świeckiej kwesty może się przekładać na reakcję ludzi "po uczestnictwie w niedzielnej Mszy św." - przestrzegają socjologowie. Wolontariusze często pojawiają się z puszkami przed kościołami.

Relacje z finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy emitowane przez TVP2 oglądało średnio 1,01 mln widzów. Jak donosi portal Wirtualnemedia.pl, to najniższa widownia od lat.

W obronie Jerzego Owsiaka stanął znany publicysta i autor religijnych książek Szymon Hołownia. - "Nie bardzo rozumiem tych, którzy na niego psioczą. Nie wiem, dlaczego ostatnio daje z siebie robić telewizyjnego papcia marudę, mamy zupełnie inny model prowadzenia działalności, ale ten facet na swoim polu robi świetną robotę. Kogoś to nie przekonuje, nie daje na WOŚP? Super, ale niech natychmiast da temu, kogo lubi." - przekonywał dziennikarz.

Głosy krytyczne nie zdołały zahamować rozmachu zbiórki, która gromadzi nie tylko zasoby materialne. W akcję Owsiaka włącza się tysiące wolontariuszy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

A Owsiak brnie dalej. Pokazał światu mieszkanie. Ciekawe co będzie następne. Garaż ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta niezrozumiała taktyka mieści się w normie u nas dopuszczalnej społecznie, czyli opowiadania oficjalnych dyrdymałów o swoich dochodach. Nikt nie mówi prawdy.
Posługujemy się danymi różnymi, w zależności od potrzeb. Dochody brutto, netto, sufitowe, śmieciowe - każdej nazwy używa się w odpowiedniej sytuacji, a nikomu nawet do głowy nie przychodzi by podnieść larum, że duża grupa ludzi ma dochody mniejsze od tych, które pozwalają nie umrzeć z głodu. Przeciętnie więcej wydajemy, niż zarabiamy. Dziwne zjawisko...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swoją drogą Owsiak stosuje niezrozumiałą dla mnie taktykę.
Postanowił Gazecie "ujawnić" dochody swoje i małżonki.

Moim zdaniem, jeśli już wchodzi w ten temat, ( podkreślam słowo jeśli), to kawa na ławę. Oświadczenie majątkowe i PIT, a nie jakieś opisowe treści ( które i tak zostaną dointerpretowane).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podaje Pan źródła z 2008 roku .
Nic więcej nie znalazłam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15269264,Telewizyjne_relacje_z_finalu_WOSP_z_najmniejsza_ogladalnoscia.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda ,że pan wcześniej nie podał źródła . Porównałabym z oryginałem i wiedziała na ile został tekst zmodyfikowany .

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Elżbieta Szychlińska
proszę mi niczego nie imputować. Stwierdziłem fakt za GW: najniższe oglądalność Owsiaka w historii emisji... Nic nie pisałem o swoim stosunku do WOŚP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Głos rozsądku :
''10 razy Owsiak. Polemiczny głos profesora Aleksandra Nalaskowskiego'' :


http://wpolityce.pl/artykuly/21317-10-razy-owsiak-polemiczny-glos-profesora-aleksandra-nalaskowskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elu, do tych ludzi nie dotrą żadne argumenty i mnie to nie dziwi. Oni wierzą, w to co chcą wierzyć. Reszta musi temu być podporządkowana. Amen

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorka ,zdeklarowana katoliczka , obrończyni cnót niewieścich pod tytułem swojego artu dodała zdjęcie ...odwrócone serce [ symbolizujące wg niej doope ] z podpisem " nie daję Owsiakowi "
Bo on i by nie wziął od takiej hipokrytki. Wstydzę się jako kobieta, czytelniczka oraz katoliczka .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.