Facebook Google+ Twitter

Polacy na Litwie - uciskana mniejszość?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-03 19:43

Komentarz Departamentu Mniejszości Narodowych i Wychodźstwa przy Rządzie Republiki Litewskiej, dotyczący publikacji polskiej organizacji pozarządowej „Wspólnota Polska” o sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie.

W roku 2009 polska organizacja pozarządowa „Wspólnota Polska” we współpracy ze Związkiem Polaków na Litwie i Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” opracowała publikację o sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie.
Należy odnotować, że wspomniana publikacja opracowana została bez konsultacji z instytucjami państwa litewskiego, dlatego też rodzą się wątpliwości co do jej bezstronności.

W publikacji tej dokonuje się również oceny zgodności sytuacji polskiej mniejszości narodowej z normami Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy oraz innych aktów prawa międzynarodowego, chociaż prawna ocena nie należy do właściwości wspomnianej powyżej polskiej organizacji pozarządowej.

Niezależnie od tego, że na Litwie jest wiele aspektów zasługujących na pozytywną ocenę i uznawanych oficjalnie w samej Polsce (np., Ministerstwo Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że sytuacja oświaty mniejszości polskiej na Litwie jest najlepsza w Europie) w publikacji podane jest niemało
nieobiektywnych i nieprecyzyjnych twierdzeń i ocen. Polacy – to najliczniejsza mniejszość narodowa zamieszkała na Litwie, której przedstawiciele stanowią około 6,7 % ogółu mieszkańców Litwy, dlatego też instytucje litewskie wiele uwagi poświęcają potrzebom tej mniejszości narodowej.

Ważne jest odnotować, że znacznie mniej liczna zamieszkała w Polsce litewska mniejszość narodowa styka się z szeregiem nierozstrzygniętych kwestii, o których w publikacji „Wspólnoty Polskiej” się nie mówi. Poniżej podajemy komentarz Departamentu Mniejszości Narodowych i Wychodźstwa przy Rządzie Republiki Litewskiej (dalej w tekście – Departament), dotyczący publikacji „Wspólnoty Polskiej” o sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie oraz informacje o sytuacji litewskiej mniejszości narodowej w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jasio Kowalski
  • Jasio Kowalski
  • 09.01.2011 09:51

To jeżeli jest tak dobrze ,to czemu jest tak źle

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w Puńsku? link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.