Facebook Google+ Twitter

Polacy na podium mistrzostw niepełnosprawnych narciarzy w Szwajcarii!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-02 20:51

Współautorzy: Barbara Romer Kukulska

Odbyły się szwajcarskie międzynarodowe mistrzostwa w narciarstwie dla osób niepełnosprawnych. Polacy znaleźli się na podium!

 / Fot. Anna PawłowskaW minioną sobotę w Bad Ragaz we wschodniej Szwajcarii odbywały się międzynarodowe mistrzostwa w narciarstwie osób niepełnosprawnych "Schweizer Meisterschaft Handicapierte". Miejscowość znajduje się u stóp góry Pizol, na której jest ok. 40 km tras narciarskich i 10 różnych wyciągów.
Całkiem przypadkiem trafiłam na zawody narciarskie dla niepełnosprawnych.
Wielkim zaskoczeniem była grupa z Polski.

Ogromnym przeżyciem było kibicować ludziom niepełnosprawnym. W kategorii kobiet niedowidzących mistrzostwo zdobyła Polka Anna Kosinska. To jest cudowne uczucie słuchać, jak wyczytują do dekoracji, głośno przez mikrofon: "aus Polen".

 / Fot. Anna PawłowskaNiesamowite jak niepełnosprawni zawodnicy walczą, jak odbierają nagrody, jak się cieszą. Pierwszy raz coś takiego widziałam na własne oczy. Startujący byli w różnym wieku, na wózkach, bez nóg, bez rąk, bez wzroku. Nie mogę wyjść z podziwu dla tych ludzi.

Czytelniku, zamknij oczy i spróbuj zjechać między tyczkami slalom. Jak zwykle u Szwajcarów, organizacja zawodów była doskonała. Nie wiele jednak znam szczegółów dotyczących organizacji i warunków startu Polaków. Z tego co się dowiedziałam, nie jest łatwo znaleźć sponsora takiego wyjazdu. Ten wyjazd był ich ostatnim w tym sezonie. Polska ekipa na Pizol, to pięć niedowidzących osób z przewodnikami. Zrobiłam tylko zdjęcie naszej pary podczas dekoracji. To ta para od prawej. Anna Kosinska i jej przewodnik Dariusz Rutkowski (jeśli dobrze zapamiętałam). Oczywiście rozmawiałam z polską ekipą.

Przyznaję, że co innego zaprząta moją głowę. Nie bardzo znam się na stosowanym sponsoringu ale zagraniczne ekipy na koszulkach miały wypisane swoich sponsorów, natomiast ludzie z Polski byli bez jakikolwiek reklam, czyli jakby ich droga do wzięcia udziału w zawodach jest nie tylko trudniejsza, ale i kosztowniejsza.

Pierwszy raz widziałam taką imprezę i jestem pod jej ogromnym wrażeniem. To był cudowny dzień, niecodzienne przeżycie, które na długo zostanie w mojej pamięci. Zastanawia mnie ciągle, jak dałoby się na przyszłość pomóc naszej ekipie niepełnosprawnych? Macie jakieś pomysły?

Na podstawie relacji Anny Pawłowskiej

Znajdź nas na Google+
(Anna Pawłowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Trzeba mieć to na uwadze, że w wielu przypadkach nie lubią współczucia i ciągłego rozprawiania o tej niesprawności, to męczy. Traktujmy jak każdego innego człowieka. każdy z nas ma wady i zalety. Oni poprzez swoją niesprawność fizyczną wykształcają więcej w sferze duchowej. Kiedyś ćwiczyłem chodzenie w zupełnej ciemności. Idąc ścieżką słyszałem jak około trzydzieści metrów buszuje stado dzików. Głodne były zimą, to kopiec z ziemniakami był ważniejszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A przecież takie Mistrzostwo wcale nie jest mniejsze od Mistrzostwa innego sportowca. Mnie się wydaje , że nawet większe, gdyż stopień trudności jest nieporównywalny.
Dlatego stokrotne gratulacje dla niepełnosprawnych sportowców.
A Mistrzyni ANNIE KOSIŃSKIEJ BUKIET cały najlepszych życzeń na przyszłość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam,
Z przyjemnością przeczytałam ten artykuł. Bardzo cieszy to że ktoś zauważył dokonania tych ludzi. Niepełnosprawni, chodź bardzo często bardzo dobrzy w pewnych rzeczach są nie doceniani. Smutne to, dlatego warto o tym pisać i mówić, bo właśnie My możemy zmieniać postawy i nastawienie społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pełna podziwu dla tych sportowców. Nie jeden pełnosprawny powinien brać z nich przykład. Z ich hartu ducha i silnej woli. Chylę czoła przed Anią Kosińską. Jej wyczyn, to wielka rzecz dla Niej samej, a także dla Polski.
Pani Ewa Łazowska bardzo trafnie opisała sytuację niepełnosprawnych sportowców w Polsce. Mieszka w Polsce to wie. Co do sponsorów, też myślę, że to dobry pomysł. Koncerny farmaceutyczne są tak bogate, że warto do nich "uderzyć" prośbą o sponsoring.
Ja ostatnio pisałam o dzieciakach z poprawczaka i Fundacji po DRUGIE, która pomaga im po wyjściu z zakładu poprawczego: link , i która szuka także ludzi dobrej woli chcących włączyć się do akcji pomocy, ale niestety jak do tej pory mały jest odzew. Może z czasem będzie większy. Mam taką nadzieję. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W krajach " starego "kapitalizmu sportowcow sponsoruja przede wszystkim banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Mysle ze w kraju " mlodego" kapitalizmu powinno to tez dzialac. Napewno nalezy sie o to postarac. A co z Polonia ? ta europejska i amerykanska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdradzę w tajemnicy, że chyba dzięki artowi, znajdzie się conajmniej jeden sponsor. Czuję to ...mój koniuszek małego palca mi to mówi. Marto J.@ jak wiosna to wiosna! Przecież nie można przejść obok takiego wyczynu obojętnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nasi" niepełnosprawni muszą pokonywać bariery, o jakich osobom niepełnosprawnym w cywilizowanym świecie nawet się nie śni. I stąd pewnie bierze się źródło sportowych sukcesów "naszych" niepełnosprawnych. Są oni po prostu zaprawieni w bojach o przetrwanie w życiu codziennym. Myślę sobie, iż to, że ci niedowidzący narciarze alpejscy nie pozyskali sponsora - jest sprawą do nadrobienia. A może taką ekipę powinien wziąć pod opiekę jakiś koncern optyczny? Nie będę temu koncernowi robić tutaj reklamy, ale powszechnie wiadomo - kto w tej branży na naszym krajowym rynku gra pierwsze skrzypce.
Moje wielkie uznanie i szacunek dla pani Anny Kosińskiej!

Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 03.04.2012 10:54

Nie raz mam okazję podziwiać kunszt jazdy niepełnosprawnego bez jednej nogi. Jego jazda ani trochę nie odbiega od innych i aż miło patrzyć, jak nie rozczula się nad sobą, tylko bije na głowę wielu pełnosprawnych.
Łza mi się w oku zakręciła przy Annie Kosińskiej. Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobaczcie ten trening:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=sg6TXlbw6Dc#!
A takie mają najświeższe wyniki:
31. marca 2012
12:00 - POLSKA - Irlandia 2 : 1
16:00 - Anglia - POLSKA 3 : 0
1. kwietnia 2012
9:00 - POLSKA - Niemcy 4 : 0
12:00 - POLSKA - Irlandia 2 : 0

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pełna podziwu dla polskich niepełnosprawnych sportowców - niejednokrotnie udowodnili, że potrafią pokonać rywali z państw bardziej przyjaznych osobom kalekim i chorym...
Skoro aspirujemy do miana dziennikarzy, to wykorzystajmy możliwości, jakie dają media - piszmy o tych ludziach, starajmy się dotrzeć do potencjalnych sponsorów. Niech ten tekst będzie pierwszą jaskółką, która uczyni wiosnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.