Facebook Google+ Twitter

Polacy na podium mistrzostw niepełnosprawnych narciarzy w Szwajcarii!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-02 20:51

Współautorzy: Barbara Romer Kukulska

Odbyły się szwajcarskie międzynarodowe mistrzostwa w narciarstwie dla osób niepełnosprawnych. Polacy znaleźli się na podium!

 / Fot. Anna PawłowskaW minioną sobotę w Bad Ragaz we wschodniej Szwajcarii odbywały się międzynarodowe mistrzostwa w narciarstwie osób niepełnosprawnych "Schweizer Meisterschaft Handicapierte". Miejscowość znajduje się u stóp góry Pizol, na której jest ok. 40 km tras narciarskich i 10 różnych wyciągów.
Całkiem przypadkiem trafiłam na zawody narciarskie dla niepełnosprawnych.
Wielkim zaskoczeniem była grupa z Polski.

Ogromnym przeżyciem było kibicować ludziom niepełnosprawnym. W kategorii kobiet niedowidzących mistrzostwo zdobyła Polka Anna Kosinska. To jest cudowne uczucie słuchać, jak wyczytują do dekoracji, głośno przez mikrofon: "aus Polen".

 / Fot. Anna PawłowskaNiesamowite jak niepełnosprawni zawodnicy walczą, jak odbierają nagrody, jak się cieszą. Pierwszy raz coś takiego widziałam na własne oczy. Startujący byli w różnym wieku, na wózkach, bez nóg, bez rąk, bez wzroku. Nie mogę wyjść z podziwu dla tych ludzi.

Czytelniku, zamknij oczy i spróbuj zjechać między tyczkami slalom. Jak zwykle u Szwajcarów, organizacja zawodów była doskonała. Nie wiele jednak znam szczegółów dotyczących organizacji i warunków startu Polaków. Z tego co się dowiedziałam, nie jest łatwo znaleźć sponsora takiego wyjazdu. Ten wyjazd był ich ostatnim w tym sezonie. Polska ekipa na Pizol, to pięć niedowidzących osób z przewodnikami. Zrobiłam tylko zdjęcie naszej pary podczas dekoracji. To ta para od prawej. Anna Kosinska i jej przewodnik Dariusz Rutkowski (jeśli dobrze zapamiętałam). Oczywiście rozmawiałam z polską ekipą.

Przyznaję, że co innego zaprząta moją głowę. Nie bardzo znam się na stosowanym sponsoringu ale zagraniczne ekipy na koszulkach miały wypisane swoich sponsorów, natomiast ludzie z Polski byli bez jakikolwiek reklam, czyli jakby ich droga do wzięcia udziału w zawodach jest nie tylko trudniejsza, ale i kosztowniejsza.

Pierwszy raz widziałam taką imprezę i jestem pod jej ogromnym wrażeniem. To był cudowny dzień, niecodzienne przeżycie, które na długo zostanie w mojej pamięci. Zastanawia mnie ciągle, jak dałoby się na przyszłość pomóc naszej ekipie niepełnosprawnych? Macie jakieś pomysły?

Na podstawie relacji Anny Pawłowskiej

Znajdź nas na Google+
(Anna Pawłowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Trzeba mieć to na uwadze, że w wielu przypadkach nie lubią współczucia i ciągłego rozprawiania o tej niesprawności, to męczy. Traktujmy jak każdego innego człowieka. każdy z nas ma wady i zalety. Oni poprzez swoją niesprawność fizyczną wykształcają więcej w sferze duchowej. Kiedyś ćwiczyłem chodzenie w zupełnej ciemności. Idąc ścieżką słyszałem jak około trzydzieści metrów buszuje stado dzików. Głodne były zimą, to kopiec z ziemniakami był ważniejszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A przecież takie Mistrzostwo wcale nie jest mniejsze od Mistrzostwa innego sportowca. Mnie się wydaje , że nawet większe, gdyż stopień trudności jest nieporównywalny.
Dlatego stokrotne gratulacje dla niepełnosprawnych sportowców.
A Mistrzyni ANNIE KOSIŃSKIEJ BUKIET cały najlepszych życzeń na przyszłość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam,
Z przyjemnością przeczytałam ten artykuł. Bardzo cieszy to że ktoś zauważył dokonania tych ludzi. Niepełnosprawni, chodź bardzo często bardzo dobrzy w pewnych rzeczach są nie doceniani. Smutne to, dlatego warto o tym pisać i mówić, bo właśnie My możemy zmieniać postawy i nastawienie społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pełna podziwu dla tych sportowców. Nie jeden pełnosprawny powinien brać z nich przykład. Z ich hartu ducha i silnej woli. Chylę czoła przed Anią Kosińską. Jej wyczyn, to wielka rzecz dla Niej samej, a także dla Polski.
Pani Ewa Łazowska bardzo trafnie opisała sytuację niepełnosprawnych sportowców w Polsce. Mieszka w Polsce to wie. Co do sponsorów, też myślę, że to dobry pomysł. Koncerny farmaceutyczne są tak bogate, że warto do nich "uderzyć" prośbą o sponsoring.
Ja ostatnio pisałam o dzieciakach z poprawczaka i Fundacji po DRUGIE, która pomaga im po wyjściu z zakładu poprawczego: link , i która szuka także ludzi dobrej woli chcących włączyć się do akcji pomocy, ale niestety jak do tej pory mały jest odzew. Może z czasem będzie większy. Mam taką nadzieję. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W krajach " starego "kapitalizmu sportowcow sponsoruja przede wszystkim banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Mysle ze w kraju " mlodego" kapitalizmu powinno to tez dzialac. Napewno nalezy sie o to postarac. A co z Polonia ? ta europejska i amerykanska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdradzę w tajemnicy, że chyba dzięki artowi, znajdzie się conajmniej jeden sponsor. Czuję to ...mój koniuszek małego palca mi to mówi. Marto J.@ jak wiosna to wiosna! Przecież nie można przejść obok takiego wyczynu obojętnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nasi" niepełnosprawni muszą pokonywać bariery, o jakich osobom niepełnosprawnym w cywilizowanym świecie nawet się nie śni. I stąd pewnie bierze się źródło sportowych sukcesów "naszych" niepełnosprawnych. Są oni po prostu zaprawieni w bojach o przetrwanie w życiu codziennym. Myślę sobie, iż to, że ci niedowidzący narciarze alpejscy nie pozyskali sponsora - jest sprawą do nadrobienia. A może taką ekipę powinien wziąć pod opiekę jakiś koncern optyczny? Nie będę temu koncernowi robić tutaj reklamy, ale powszechnie wiadomo - kto w tej branży na naszym krajowym rynku gra pierwsze skrzypce.
Moje wielkie uznanie i szacunek dla pani Anny Kosińskiej!

Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 03.04.2012 10:54

Nie raz mam okazję podziwiać kunszt jazdy niepełnosprawnego bez jednej nogi. Jego jazda ani trochę nie odbiega od innych i aż miło patrzyć, jak nie rozczula się nad sobą, tylko bije na głowę wielu pełnosprawnych.
Łza mi się w oku zakręciła przy Annie Kosińskiej. Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobaczcie ten trening:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=sg6TXlbw6Dc#!
A takie mają najświeższe wyniki:
31. marca 2012
12:00 - POLSKA - Irlandia 2 : 1
16:00 - Anglia - POLSKA 3 : 0
1. kwietnia 2012
9:00 - POLSKA - Niemcy 4 : 0
12:00 - POLSKA - Irlandia 2 : 0

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pełna podziwu dla polskich niepełnosprawnych sportowców - niejednokrotnie udowodnili, że potrafią pokonać rywali z państw bardziej przyjaznych osobom kalekim i chorym...
Skoro aspirujemy do miana dziennikarzy, to wykorzystajmy możliwości, jakie dają media - piszmy o tych ludziach, starajmy się dotrzeć do potencjalnych sponsorów. Niech ten tekst będzie pierwszą jaskółką, która uczyni wiosnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.