Facebook Google+ Twitter

Polacy najbardziej schorowanym narodem w Unii

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-27 09:04

Aż 61,7 proc. mężczyzn i 62,5 proc. kobiet po pięćdziesiątym roku życia ocenia swój stan zdrowia jako zły.

To w Europie ewenement. Bo chociaż normalne jest, że wraz z wiekiem ludzie mają mniej siły i częściej chorują, to nikt nie narzeka na zły stan zdrowia tak jak my. Dla porównania na permanentne dolegliwości uskarża się ok. 40 proc. Niemców i Czechów oraz prawie co drugi Hiszpan.

- Po pięćdziesiątce zwykle odzywają się choroby cywilizacyjne wynikające z niezdrowego trybu życia - potwierdza Katarzyna Bukol-Krawczyk, specjalista medycyny rodzinnej z jednej z warszawskich przychodni prywatnych. Są to najczęściej choroby układu krążenia takie jak nadciśnienia i cukrzyce, a także otyłość, choroby nowotworowe, zwyrodnienia i depresje.

Ale nie każdy pięćdziesięciolatek, który narzeka na swoje samopoczucie, ma konkretne problemy zdrowotne. - Często zła ocena własnego zdrowia wynika z chronicznego zmęczenia, na które cierpi większość Polaków pod koniec swojego życia zawodowego - mówi dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Pracujemy ponad siły. Kiedy rozmawiam z moimi pacjentami, okazuje się, że większość z nich spędza w firmie średnio 10-12 godzin. Ich układ immunologiczny jest osłabiony i dlatego chorują - tłumaczy Bukol-Krawczyk.

Pokolenie dzisiejszych 50-latków to osoby, które swoją pracę zawodową rozpoczynały jeszcze w PRL. Potem nagle musiały zacząć radzić sobie na wolnym rynku. - A nie wszyscy nadawali się do wyścigu szczurów. Dziś po trzydziestu latach harówki są tak wypaleni zawodowo, że wielu z nich nie jest w stanie w ogóle pracować - tłumaczy Bukol-Krawczyk.

Zwłaszcza że w Polacy o siebie nie dbają: nie robią badań profilaktycznych, źle się odżywiają i za mało ruszają. - Nasi seniorzy nie zdają sobie sprawy z tego, że ich jakość życia może się poprawić, jeśli zaczną o siebie dbać.

Ciąd dalszy na stronie www.polskatimes.pl.

Joanna Ćwiek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.