Facebook Google+ Twitter

Polacy najczęściej inwigilowani w Europie. 1,8 mln przejrzanych bilingów

1 mln 850 tys. Tyle razy w ubiegłym roku sięgano po informacje wynikające z wykonywanych przez nas połączeń telefonicznych. Uprawnione do tego służby zwracały się do operatorów o bilingi często bez naszej wiedzy.

 / Fot. Ed Poor /CC 3.0Państwo coraz bardziej interesuje się wykonywanymi przez Polaków połączaniami telefonicznymi. W ubiegłym roku różne instytucje, zwracały się do operatorów o takie dane 1 mln 856 tys. razy. To o pół miliona razy więcej niż w 2010 roku. Policja, sądy, prokuratura i służby już w 2009 roku pobiły w tym rekord na skalę Unii Europejskiej.

Po jakie informacje najczęściej sięgają służby? "Te instytucje zwracały się do operatorów sieci komórkowych i stacjonarnych przede wszystkim o wykaz połączeń, czyli bilingi. Ale także o miejsce, w którym znajdował się abonent, gdy jego komórka logowała się do BTS-u, czyli stacji bazowej. O moment rozpoczęcia połączenia i czas jego trwania. Pytania dotyczyły też wysyłanych smsów" - wyjaśnia dla Tvn24.pl dr Zbigniew Rau, były wiceszef MSWiA i oficer policji.

Operatorzy telekomunikacyjni mają obowiązek przechowywania danych o połączeniach przez dwa lata. W innych krajach okres ten wynosi maksymalnie rok. W Polsce mamy dziewięć służb, które mogą korzystać z metod inwigilacji obywateli. Są to m.in, policja, prokuratura czy ABW. Zakres przekazywanych danych wynika z wynika z ustawy o prawie telekomunikacyjnym.

"Te przepisy należy pilnie zmienić tak, by dostosować je do art. 8 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka oraz do art. 49 i 51 Konstytucji RP, na podstawie których możliwe będzie zgodne z europejskimi standardami prawnymi wykorzystywanie, akwizycja i analiza danych retencyjnych" - komentuje sytuację dr Rau.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 02.04.2012 22:32

Niezłe pieniądze,coś trzeba robić...A ludzie gadają,gadaja....a oni ciekawi,i tak do emerytury,młócenie słomy! Wszystko dla bezpieczeństwa ojczyzny!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę to chore.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielka zasługa "społecznych kontrolerów."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.