Facebook Google+ Twitter

Polacy nie chcą, by ciało Jana Pawła II wróciło do Polski

Jak wynika z badań "Pentor" przeprowadzonych dla Wprost, aż 67,8 procent Polaków chce, by ciało papieża po beatyfikacji pozostało w ziemi, zgodnie z jego testamentem. Bp. Tadeusz Pieronek, były przewodniczący krakowskiego trybunału ds. beatyfikacji Jana Pawła II uważa, że sprowadzenie do Polski fragmentów ciała papieża jest możliwe.

Trzecia rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. / Fot. Julia SzewielowIstnieje prawdopodobieństwo, że po beatyfikacji, która może być ogłoszona juz 16 października, w 30; rocznicę wyboru na papieża, niektóre części ciała Jana Pawła II mogą trafić na Wawel. Taką opinię wyraził bp. Tadeusz Pieronek.
- Na pewno do Krakowa trafią jakieś relikwie pierwszego stopnia, czyli fragmenty ciała. Czy będzie to serce? Zależy, czy pojawi się odpowiednia inicjatywa - powiedział dla Wprost bp. Tadeusz Pieronek. Jednocześnie podkreśla, że sam jest przeciwnikiem tego pomysłu.

Zdaniem większości Polaków, bo aż 67,8 proc., ciało papieża powinno pozostać w ziemi, zgodnie z jego testamentalną wolą. Natomiast włoskie media już zapowiadają trwające przegotowania do przeniesienia ciała papieża z Grot Watykańskich do Bazyliki świętego Piotra. Możliwe są dwa warianty złożenia ciała: budowa kamiennego monumentu lub złożenie ciała w szklanej trumnie. Jeśli ciało zostanie wystawione na widok publiczny, na twarzy papieża pojawi się specjalnie odlana woskowa maska, która wiernie odwzoruje jego rysy. Takie rozwiązanie popiera 13 proc. Polaków. Zaledwie 14.2 proc. rodaków oczekiwałoby przeniesienia ciała Jana Pawła II do Polski.

Spekulacje dotyczące miejsca pochówku papieża rozpoczęły się zaraz po jego śmierci. O złożenie ciała w Katedrze Wawelskiej apelował ówczesny prezydent miasta Jacek Majchrowski. Mimo starań pomysłu nie udało się zrealizować, ponieważ Kościół katolicki pozwala na pozyskiwanie relikwii od chwili wyniesienia na ołtarze.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie może to być.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak, właśnie - tak chciał i tak ma być. A nie że jakiś wawel. Nic na siłę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wola Jana Pawła II powinna być święta i nie powinno się na ten temat dyskutować

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.