Facebook Google+ Twitter

Polacy nie chcą pracy - dajmy ją Ukraińcom

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-07-20 14:55

Polacy wyjeżdżają w celu lepszego zarobku do sąsiednich państw Unii Europejskiej. Tymczasem rząd na ich miejsce sprowadza do kraju Ukraińców, Rosjan i Białorusinów. W Polsce będą mogli legalnie pracować przez trzy miesiące. Z takiego rozwiązania niezadowoleni są pracodawcy.

Wprowadzone rozporządzenie ma charakter pilotażowy i będzie obowiązywać do końca 2009 roku. Do tego czasu będzie trwała ocena, jak nowy zapis wpływa na lokalny i ogólnopolski rynek pracy. Wtedy zapadnie decyzja, czy jego zakres poszerzyć o kolejnych obywateli państw spoza Unii Europejskiej, czy raczej ograniczyć do wybranych branż.Pracodawcy są gotowi ratować się kadrami z zagranicy / Fot. fot. Andrzej Szozda

Pracownicy ze Wschodu będą mogli podjąć pracę w Polsce, jeśli są zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy i posiadają oświadczenie pracodawcy, iż zamierza ich zatrudnić. Podlegają prawu pracy i ubezpieczeniom społecznym na tych samych warunkach, co Polacy. Zatrudnieni będą na podstawie umowy o pracę na trzy miesiące. Po tym czasie będą musieli na pół roku wyjechać z Polski. Potem mogą wrócić i znów pracować.

– To zdecydowanie za krótki okres zatrudnienia – tłumaczy Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. – W tym czasie nie zdąży się przyuczyć pracownika, a na pewno odzyskać pieniędzy przeznaczonych na szkolenie. Konfederacja Pracodawców Polskich od początku krytykowała rozporządzenie.

Tymczasem pracodawcy chcą zatrudniać obywateli ze Wschodu. Do Wojewódzkiego Urzędu Pracy często trafiają zgłoszenia o gotowości przyjęcia do pracy kilkudziesięciu obcokrajowców.
– Najczęściej oferty dotyczą branży hotelarskiej, gastronomicznej oraz budownictwa – mówi Zdzisław Sawala, dyrektor WUP w Poznaniu.

Wstępnie szacuje się, że potrzebnych jest ponad 200 tysięcy specjalistów, z czego jedna trzecia w budownictwie. Brak rąk do pracy sprawia, że pracodawcy konkurują ze sobą, oferując pracownikom coraz wyższe zarobki. Według danych GUS, w czerwcu przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw wyniosła prawie 3 tysiące złotych. A właściciele firm są gotowi płacić więcej.
– W niektórych sektorach gospodarki można mówić nawet o rynku pracowników – wyjaśnia A. Ambrozik. – Taka sytuacja dotyczy na razie dużych aglomeracji, jak Warszawa, Łódź czy Poznań. To oznacza szybki wzrost kosztów pracy i pogorszenie konkurencyjności firm. Co z kolei może spowolnić gospodarkę. •

Elżbieta Sobańska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Polacy nie chcą pracy (..)" --- Polacy chcą przede wszystkim godziwego za nią wynagradzania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.