Facebook Google+ Twitter

Polacy nie dostają wiz do USA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-02 21:51

Nie spada wskaźnik odmów przyznania wizy Polakom, którzy chcieli udać się do Stanów Zjednoczonych. W ostatnim roku amerykańskie konsulaty odrzucały co siódmy wniosek obywateli naszego kraju. Wysoki wskaźnik odmów zamyka nam drogę do zniesienia wiz do USA przez co najmniej rok.

Jeszcze kilka lat temu co czwarty Polak występujący o amerykańską wizę spotykał się z odmową. W roku 2008 odsetek ten spadł do 13,8 proc. . Gdyby w tym roku wskaźnik odmów wizowych wyniósł mniej niż 10 proc., spełnilibyśmy jedno z kryteriów włączenia do Programu Ruchu Bezwizowego. Jednak według danych amerykańskiego Departamentu Stanu, w zakończonym 1 października roku budżetowym wskaźnik ten wyniósł dla Polski 13,5 proc.

Dwa lata temu Kongres USA złagodził kryteria, uprawniające do wejścia do Programu Ruchu Bezwizowego, z dopuszczając 10-procentowy odsetek odmów. Dzięki temu zniesiono wizy dla obywateli Czech, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Departament Bezpieczeństwa Kraju nie stworzył jednak wymaganego przez ustawę elektronicznego rejestru podróżnych i w czerwcu tego roku wymagany próg dla krajów, które chciałyby przystąpić do programu bezwizowego, powrócił do poziomu 3 proc.

Władze USA twierdzą, że pracują nad stworzeniem rejestru podróżnych, co przywróciłoby próg 10 proc. Jednak dla Polski nie będzie to mieć żadnego znaczenia, ponieważ nasz wskaźnik odmów wizowych jest i tak zbyt wysoki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bo z drugiej strony jak Ci co jadą tam szybko by wracali a nie dopiero gdy ściga go policja. Znam osobiście kilka osób które zostały dłużej niż powinni. "Jak Kuba Bogu - tak Bóg Kubie" chyba tak to szło;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

No przecież Polska to przyjaciel USA, sojusznik....żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.