Facebook Google+ Twitter

Polacy nie gęsi...

Lapsusy językowe, brak gruntownej wiedzy z matematyki, czy może niechlujstwo językowe?

Fotka wycinka prasowego z Dziennika Nowogardzkiego... / Fot. Ryszard Jan Zagórski Natknąłem się ostatnio w gazecie miejscowej na tekst z którego wynika, że "mecz podzielony był na trzy połowy (...)". Myślę sobie, mam jakieś zaległości z matematyki. Ale nie. Zawsze byłem dobry w liczeniu. A może coś się zmieniło w sporcie i inaczej się liczy części meczu? Może ktoś spróbuje mi to wytłumaczyć?

Drażnią mnie coraz bardziej wypowiedzi ekonomistów, którzy wymieniając kwoty rzędu tysięcy, milionów, miliardów – mówią o cyfrach. Np. "Te 120 tysięcy złotych przeznaczone na remont szkoły, to mała cyfra w stosunku do całego budżetu powiatu."

Sądzę, że takie przykłady nie są przypadkowymi wpadkami. Nie ma zdarzeń mających jedną przyczynę. Wychodzi więc na to, że takie wpadki są przede wszystkim skutkiem braku gruntownej wiedzy z matematyki i niechlujstwa językowego.

Minęły wieki, a słowa Mikołaja Reja są wciąż aktualne. Zastanawia mnie, czy przywoływany zwrot "konflikt pokoleń", nie poszerzy się o kolejne jego przejawy. Czy nie dojdzie do tego, że postęp cywilizacyjny, globalizm, przemiany społeczne i kulturowe, pośpiech, nabierają szczególnego znaczenia? Czy nie posłużą jako usprawiedliwienie niedbałego języka...

"Niech narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.
"
Mikołaj Rej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Witaj w klubie, Ryszardzie. :) - link
U komentatorów sportowych dużo takich perełek - http://pl.wikiquote.org/wiki/Wpadki_komentator%C3%B3w_sportowych
Właściwie to nie wiem, czy takie wpadki są wynikiem braku wiedzy, czy raczej z bezrefleksyjności. Często ktoś po prostu jest z logiką na bakier.

A teraz moje trzy grosze w sprawie nierównych połówek. Wprawdzie nie jestem matematyczką, ale pomyślałam sobie, że gdyby przekroić na pół np. dwa jabłka - duże i małe, to jedno będzie miało małe połowy, drugie duże. ;)) Wtedy wybrałabym większą połowę. ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będę musiał dla przykładu wstawić ścieżkę dźwiękową z nagrania na plantacji borówek. Jednak obawiam się że będzie zupełnie "nie jadalna".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący tekst, a z tymi wirtualnymi liczbami to smutna prawda. Ludzie tracą poczucie wartości kwot pieniężnych, poprzez wirtualny przepływ gotówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst. Kilka lat temu pewna matematyczka, ciesząca się dobrymi wynikami nauczania, powiedziała mi, że poprawne jest powiedzenie "mniejsza lub większa połowa". Przyznam, że cały czas nie mogą tego pojąć, no ale przecież nie jestem profesjonalistką w tej dziedzinie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"mecz podzielony był na trzy połowy (...)"

Rewelacja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.