Facebook Google+ Twitter

Polacy nie potrafią oszczędzać! Sprawdź, dlaczego

62 proc. badanych twierdzi, że warto oszczędzać, jednakże regularnie na konto odkłada tylko 7 proc. Polaków. Jesteśmy tak rozrzutni czy mamy za małe pensje, aby cokolwiek odłożyć?

Sonda

W jaki sposób oszczędzasz pieniądze?

(CC BY-SA 3.0) / Fot. Joyous!Według newseria.pl Polacy pod względem oszczędności plasują się na szarym końcu w porównaniu do krajów europejskich. Czesi posiadają dwa razy więcej depozytu niż my, a Belgowie, przodownicy oszczędzania na naszym kontynencie, aż dziewięć razy więcej.

Oszczędności rozumiane są jako procent dochodu gospodarstwa domowego, jaki odkładamy. Polacy od 15 lat odkładają coraz mniej i jak wynika z raportu 'Postawy Polaków wobec oszczędzania'większość zaoszczędzonych pieniędzy wydajemy głownie na konsumpcję, nie myśląc w ogóle o emeryturze. Aż 80 proc. badanych w 2011 r. przyznało, że nie oszczędza 'na starość' i jest to spadek z 86 proc. w 2010 r.

Wydatki planujemy raczej z wyprzedzeniem średnioterminowym aniżeli długoterminowym. Oszczędzamy najczęściej na samochód, sprzęty domowe i wakacje, zapominając o dalekiej przyszłości. Ponad 52 proc. Polaków deklaruje, że przeznacza całe wynagrodzenie na bieżące przyjemności, nie odkładając nic! Co prawda 14 proc. twierdzi, że odkłada na emeryturę, ale tylko 7 proc. robi to regularnie. Zazwyczaj są to osoby wykształcone, o budżecie domowym powyżej 4000 zł.

W raporcie podzielono badanych na trzy grupy. Pierwszą z nich są właśnie ‘rozsądni’, czyli oszczędzające z myślą o przyszłości, planując przynajmniej większe wydatki. Kolejną grupę stanowią koczownicy „od pierwszego do pierwszego”, którzy skrupulatnie planują swoje wydatki, ale brakuje im wiedzy oraz środków do efektywnego oszczędzania. Chcieliby, ale potrafią. Stanowią oni około jedna trzecia społeczeństwa. Na ostatnim miejscu plasują się ‘beztroscy’, którzy w ogóle nie kontrolują swoich wydatków. Są to najczęściej ludzie młodzi, bez zobowiązań, którzy dopiero poznają tajniki dorosłego życia.

Jeszcze jednym czynnikiem, który wyróżnia Polaków jest oszczędzanie "w skarpecie. Boimy się inwestycji, nie ufamy pracownikom bankowym, unikamy lokowania pieniędzy na długoterminowych lokatach. Gotówka i depozyty, tj. te najbezpieczniejsze formy oszczędzania stanowią około 60 proc. naszych oszczędności. W krajach Europy Zachodniej liczba ta wynosi około 30- 40 proc..

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Rokefeler
  • Rokefeler
  • 08.08.2012 16:22

A oszczędź sobie sama s 600 zł emerytury mądralo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 08.08.2012 16:20

Dobry tekst.Przypomina mi niedawną debatę "ekspertów" od motoryzacji na temat :dlaczego Polacy nie kupują nowych samochodów.Zastanawiające, co??

Komentarz został ukrytyrozwiń
oga
  • oga
  • 08.08.2012 16:11

Czy autorka myśli że wciąż rządzi PIS i mamy wzrost płac i spadek bezrobocia???Jak można oszczędzać z zasiłku albo śmieciowej umowy w których Polska jest rekordzistką świata.Bezrobocie rejestrowane to 13% a faktyczne to grubo powyżej 18%.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 08.08.2012 08:21

Bzdury. Jak można cokolwiek zaoszczędzić jak zarabia się za mało żeby przetrwać do kolejnej wypłaty? Zjedzenie pizzy w mieście to znaczący wydatek jest, a co dopiero cokolwiek większego. Mało kto oszczędza na lokatach długoterminowych, bo ważniejsze jest żeby mieć dostęp do pieniędzy kiedy zajdzie nagła potrzeba, a zamrożone środki tego nie zapewniają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bida z nędzą
  • bida z nędzą
  • 07.08.2012 17:43

Nie jesteśmy narodem konserwatywnym, tylko BIEDNYM.
Autorka pisze "Z jeden strony jest to wynik ożywienia gospodarczego w ostatnich latach". Jakiego ożywienia? Czyżby ten tekst powstał w 2006?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.