Facebook Google+ Twitter

Polacy nie są zadowoleni ze swojego wykształcenia

Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że 51 proc. respondentów nie jest zadowolonych z wykształcenia jakie obecnie posiada. Na taką opinię wpływają m.in. trudności ze znalezieniem pracy.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_B_145_Bild-F079042-0031,_Duisburg,_Gymnasium.jpg / Fot. WikimediaNa pytanie o to, czy ankietowany powtórzyłby swoją drogę kształcenia 34 proc. badanych odpowiedziało, że tak. Natomiast wcześniej wspomniane 51 proc. zrobiłoby wszystko, aby zdobyć wykształcenie wyższe niż obecnie posiadane. Kolejno 9 proc. respondentów odpowiedziało ankieterom CBOS, że wybrałoby wykształcenie inne, ale na takim samym poziomie jakie mają obecnie. Tylko 1 proc. ankietowanych chciałoby zmniejszenia czasu jaki poświęca na zdobycie lepszego wykształcenia. Te wyniki pokazują, że Polacy to naród ambitny i gotowy poświęcić mnóstwo czasu na edukację. Jednak z drugiej strony widać, że rynek pracy wymaga od nas elastyczności zawodowej i gotowości zmiany posiadanego wykształcenia. Obecnie wiele osób nie potrafi znaleźć pracy w zawodzie, którego uczyło się przez wiele lat studiów.

CBOS zauważa również duży spadek wartości edukacji w porównaniu z podobnymi badaniami z 1993 r., kiedy 42 proc. badanych odpowiedziało, że gdyby zaczynało naukę jeszcze raz, ponownie wybrałoby taką samą drogę kształcenia. Obecnie tak uważa tylko co trzeci Polak. Chęć poprawy swojego obecnego wykształcenia wyrażają głównie młode i lepiej wykształcone osoby, mające duże szanse na zdobycie pracy w swoim wymarzonym zawodzie. Starsze osoby, mające problemy z elastycznością na rynku pracy, nie są zwykle skłonne do poświęcenie kolejnych lat życia na poprawę wykształcenia.

Badanie Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) pod tytułem "Rola wykształcenia i zmiany w jej społecznym spostrzeganiu w latach 1993-2009" powstało na podstawie badań prowadzonych od 1993 r. Ostatnie analizy w tym zakresie przeprowadzono w dniach 4-9 listopada 2009 r. na liczącej 1022 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Źródło:
sfora.plWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.