Facebook Google+ Twitter

Polacy nie ufają swoim deweloperom

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-03-16 12:46

Od kilku lat w Polsce rośnie liczba sprzedawanych mieszkań. Wyniki badań zleconych przez agencję Procontent Communication wskazują na duże zainteresowanie Polaków zakupem nieruchomości mieszkalnej.

Niestety wiedza potencjalnych klientów na temat rynku oraz zaufanie do firm deweloperskich są wciąż na bardzo niskim poziomie.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Procontent, ma na celu sprawdzenie poziomu świadomości Polaków na temat rynku nieruchomości. Raport „Jak Polacy wybierają mieszkania?” ukazuje świadomość konsumencką Polaków, priorytety, którymi kierują się przy wyborze nieruchomości oraz poziom wiedzy na temat firm deweloperskich. Wyniki raportu zostały skomentowane przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Pierwszym tematem podjętym w badaniu jest intencja zakupu nieruchomości w 2015 roku. Okazuje się, że prawie połowa Polaków myśli o zakupie mieszkania w ciągu tego roku. Wśród respondentów, którzy deklarują zakup większym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości mieszkalne z rynku wtórnego.

Na taki stan rzeczy ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze, możemy zaobserwować historycznie niskie stopy procentowe, które zachęcają do wzięcia kredytu. Po drugie, zgodnie z Rekomendacją S, procentowy stosunek wkładu własnego będzie stopniowo wzrastał (w 2014 roku wynosił 5%, obecnie jest na poziomie 10%. W 2016 roku nastąpi wzrost o kolejne 5% wszystko zgodnie z Rekomendacją S). Osoby, które są tego świadome, prawdopodobnie spieszą się z zakupem, co jest w pełni zrozumiałe. Dodatkowo możemy obecnie mówić o bardzo szerokiej ofercie mieszkaniowej, szczególnie na rynku pierwotnym, co również nie pozostaje bez znaczenia dla decyzji zakupowych Polaków, którzy decydują się na zakup od dewelopera – mówi Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Wymieniając firmy deweloperskie, które wzbudzają zaufanie zdecydowana większość ankietowanych nie podaje żadnego przedsiębiorstwa. W zestawieniu odpowiedzi nie ma również firmy, która szczególnie wybijałaby się wśród konkurencji. Warto zauważyć, że wśród wymienionych deweloperów kilkukrotnie wymieniana jest agencja pośrednicząca w obrocie nieruchomościami. Świadczy to o niskim poziomie wiedzy na temat rynku, a to skutkuje brakiem zaufania konsumentów do branży deweloperskiej.

W głównej mierze wynika to chyba z dużego rozdrobnienia rynku. Właściwie nie występują firmy deweloperskie, które byłby obecne we wszystkich większych miastach. Na tej intensywnej konkurencji oczywiście najbardziej korzystają nabywcy, ponieważ duża liczba firm wpływa na stabilność cen. Poza tym, najczęściej zakup mieszkania to transakcja dokonywana raz w życiu i brak nam porównania. Widzimy jednak, że klienci co raz bardziej weryfikują firmy deweloperskie, chociażby sprawdzając czy przynależą do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Nasza strona internetowa jest co raz częściej odwiedzana.

Warto wspomnieć o tym, jak działają firmy deweloperskie w świetle tzw. ustawy deweloperskiej. Wszystkie mieszkania wprowadzone do sprzedaży po kwietniu 2012 roku są objęte rachunkiem powierniczym. Ten mechanizm zapewnia bezpieczeństwo środów kupującego, ponieważ pieniądze są wpłacane do banku, który kontroluje postępy budowy i kondycję inwestora. Ponadto, deweloperzy muszą przedstawić bardzo szczegółowy prospekt informacyjny, który dostarcza kupującym wszelkich niezbędnych danych związanych z inwestycją. To tylko niektóre ze środków gwarantujących bezpieczeństwo, jest ich dużo więcej – informuje Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.
Wyniki raportu „Jak Polacy wybierają mieszkania?” pokazują potrzebę poprawy wizerunku firm deweloperskich w środowisku konsumenckim. Istotnym problemem jest słaba rozpoznawalność marek deweloperskich i mylenie ich z firmami pośredniczącymi. Wskazuje to na potrzebę budowy wiedzy m. in. poprzez kampanie informacyjne skierowane do przyszłych konsumentów.
(Monika Zgierun)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.