Facebook Google+ Twitter

Polacy o Okrągłym Stole w 20. rocznicę rozmów

Na początku 1989 roku rozpoczęły się po raz pierwszy rozmowy prowadzone pomiędzy władzą a opozycją solidarnościową, które przeszły do historii Polski jako Rozmowy Okrągłego Stołu.

Mimo, że od tamtych wydarzeń upłynęły już dwie dekady, nadal nie ma jednoznacznego stanowiska czym rokowania te były dla przyszłości naszego kraju. W zależności od prezentowanych obecnie opcji politycznych jedni oceniają je jako bardzo korzystne dla dalszych przemian demokratycznych jakie zaszły po 1989 roku, inni natomiast jako kupczenie Polską i targowicę. Uważają oni, że Okrągły Stół i ustalenia tam zawarte nie doprowadziły do rozliczenia rządów ówczesnego systemu i jego przedstawicieli.

Wykres nr 1 / Fot. CBOSSpójrzmy zatem w 20. rocznicę Okrągłego Stołu jak Polacy obecnie oceniają to historyczne wydarzenie. Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w dniach 9-15 stycznia 2009 roku przeprowadziło badania na ten temat.

Większość badanych uważa, że przyjęty wtedy sposób przeprowadzania zmian w Polsce „miał swoje dobre strony, ale kompromis był zbyt daleko posunięty”. Prawie co trzeci respondent przychylił się do stwierdzenia, że zmiany polityczne tam zapoczątkowane „były najlepsze, najbardziej właściwe w obecnej sytuacji”. (wykres nr 1)

Wykres nr 2 / Fot. CBOSJak natomiast osoby badane odniosły się do postawionego pytania „Czy zgadza się Pan(i) czy też nie zgadza z opinią, że Okrągły Stół spowodował, iż w Polsce nie doszło do rozliczenia minionego systemu i jego głównych przedstawicieli?

Łącznie 51 proc. respondentów zgadza się z powyższym stwierdzeniem (zdecydowanie zgadzam się i raczej zgadzam się). Przeciwników takiego stanowiska jest zdecydowanie mniej bo tylko 21 proc. (zdecydowanie się nie zgadzam i raczej się nie zgadzam).

Na uwagę zasługuje także duży procent osób, które nie mają zdania na powyższe tematy. (wykres nr 2)

A jak my w 20 lat po rozpoczęciu Rozmów Okrągłego Stołu patrzymy na to wydarzenie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.