Polacy odnoszą pierwsze zwycięstwo na EuroBaskecie

Pomimo nierównej dyspozycji i wahań formy, reprezentacja Polski w koszykówce pokonała Portugalię 81:73 w swoim trzecim meczu w Mistrzostwach Europy, rozgrywanych na Litwie. Dla biało-czerwonych to pierwsza wygrana na tym turnieju.

/ Fot. EPA/GEORGI LICOVSKIPo dobrym pojedynku z Hiszpanią i nieznacznej porażce, nasi rodacy zdecydowanie polegli w starciu z gospodarzami imprezy. W piątek mierzyli się z Portugalią.

Fatalny początek i wahania formy
Spotkanie lepiej rozpoczęli Portugalczycy, którzy po celnym rzucie z dystansu Joao Santosa prowadzili. Chwilę później przewagę powiększył, dwiema udanymi próbami z wolnych, Antonio Tavares. Biało-czerwoni kiepsko prezentowali się w pierwszej kwarcie, notując wiele strat i często faulując.

Z łatwych pozycji nie trafiali m.in. Adam Hrycaniuk i Piotr Szczotka. Trener reprezentacji Polski, Ales Pipan, rotował składem i wprowadzał na parkiet wielu zawodników. Co prawda w końcówce tej części ładnym pick and rollem popisali się Dardan Berisha i Adam Łapeta (9:10), lecz po
chwili pierwszy z nich nieprzepisowo starał się zatrzymać rywala przy próbie rzutu „za trzy” i Polacy przegrali 10:13.

Twardsza defensywa tylko przez chwilę
Na drugą odsłonę nasi rodacy wyszli z zamiarem twardszej i nieustępliwej obrony. Przez dłuższy fragment ten zamysł się sprawdzał, ponieważ po kilku chwilach i dobrych zagraniach Pawła Leończyka – trafiony rzut osobisty oraz pójście na atakowaną tablicę po niecelnej drugiej próbie i dwa punkty plus kolejny wolny – Polska traciła tylko jedno „oczko” do rywali. „Trójka” Szymona Szewczyka dała remis 17:17.

Niemniej jednak, później biało-czerwoni znów pokazali gorszą dyspozycję. Nie potrafili utrzymać prowadzenia, co więcej, dali sobie rzucić kilka punktów z rzędu, nie zdobywając żadnego, co od razu znalazło odzwierciedlenie na tablicy wyników. Pierwsza połowa zakończyła się więc porażką 29:36.

Kapitalne przebudzenie
Po przerwie na boisku dominowali Polacy. Świetna seria dziesięciu kolejnych punktów, m.in. rzuty z dystansu Szewczyka, Berishy i Thomasa Kelatiego, wyraźnie zdeprymowała Portugalię. Zespół z Półwyspu Iberyjskiego często tracił piłkę, do tego prezentował fatalną skuteczność.