Facebook Google+ Twitter

Polacy odwiedzają groby bliskich

Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Jedyne takie dni w roku kiedy całymi rodzinami odwiedzamy groby najbliższych. Rodziny, przyjaciół, sąsiadów. Zapalając znicze i składając wieńce podtrzymujemy pamięć o nich.

Tłum odwiedzających jeden z podwarszawskich cmentarzy. / Fot. Monika J. ChojnackaSobota. 1 listopada. Tuż przed godz. 12. Jedna w podwarszawskich miejscowości. Na cmentarzu jest już tłoczno. Przy grobach spotykają się całe rodziny. W chwili zadumy przypominają sobie bliskich zmarłych. Wspominają ich kładąc wiązanki kwiatów. Najbardziej wzruszające są małe dzieci próbujące zapalić znicze na grobach swoich dziadków. Starają się równo ustawić lampki, aby ładnie wyglądały.

Pomniki na cmentarzu. / Fot. Monika J. ChojnackaGodz. 12:15. Zaczyna się Msza święta. Uczestniczy w niej bardzo dużo ludzi. Szkoda tylko, że większość przyszła na cmentarz, aby porozmawiać z dawno niewidzianą ciotką czy kuzynką. Niestety głośne dyskusje, rozmowy przez telefon komórkowy czy nawet palenie papierosów stają się czymś normalnym. Kiedy ktoś próbuje zwrócić uwagę jest traktowany jak zacofany katolik, któremu wszystko przeszkadza. Dobrze byłoby gdyby wszyscy nawiedzający cmentarze zachowywali się godnie nie ze względu na swoją religijność, (która niejednokrotnie jest okazywana od święta), lecz ze względu na szacunek dla osób zmarłych.

Dziecko odwiedzające wraz z matką grób dziadków. / Fot. Monika J. ChojnackaNiedziela. 2 listopada. Około godz. 16. Cmentarz na warszawskiej Woli. Miejsce specyficzne, gdyż jest to jedyny cmentarz prawosławno-katolicki w stolicy. Na jego terenie znajduje się cerkiew św. Jana Klimaka. Prawie na każdym grobie – bez względu na to czy katolickim, czy prawosławnym - są znicze. Wciąż ich przybywa, bo alejkami nadal spaceruje dużo osób. W rękach niosą żółte chryzantemy i wielokolorowe lampiony.

Cmentarz na Woli. / Fot. Monika J. ChojnackaDochodzi godz. 17. Cmentarz północny. Mimo że jest już ciemno i coraz chłodniej na parkingu mnóstwo samochodów. Część ludzi przyjechała z bardzo daleka, co widać po numerach rejestracyjnych. Przy wejściu spotykam księdza, który zbierał na tzw. wypominki. Większość z tych, którzy opuszczają teren cmentarza staje w kolejkach do kupna gofrów, cukierków, pańskiej skórki czy waty cukrowej. Jak mawiają ludzi interesu: biznes jest biznes. Nie istotne są normy etyczne ani uczucia religijne. Najważniejsze, żeby dużo zarobić.

Grób lotnika. / Fot. Monika J. ChojnackaPierwsze dwa dni listopada to okres szczególny. Dla jednych są chwilą, kiedy możemy odwiedzić naszych bliskich zmarłych. Dla innych przykrym obowiązkiem lub możliwością prowadzenia dochodowego interesu w postaci sprzedaży zabawek, słodyczy lub serwowania fast foodów przed bramą cmentarza. I bez względu na to, jak długo będziemy narzekać na zlaicyzowanie i skomercjalizowanie wszystkich świąt religijnych, tak już chyba pozostanie. Dlatego zamiast denerwować się na stoiska z jedzeniem znajdujące się na chodnikach (jak to jest na Cmentarzu Bródnowskim) czy też na złą organizację ruchu oraz nieodpowiednie zachowanie ludzi, lepiej w chwili ciszy i zadumy ciepło pomyśleć o naszych zmarłych dziadkach, rodzicach, dzieciach….

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.