Facebook Google+ Twitter

Polacy, pamiętajcie o wszystkich cmentarzach - apeluje gmina żydowska

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-30 16:13

Cmentarze żydowskie traktowane są jak ziemia niczyja, gdzie można pójść, wyprowadzić psa, napić się wódki, a nawet wyrzucić śmieci - uważa Anna Grzegorzewska z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, dodając, że sprzątanie nie pomaga, bo Polacy i tak nabrudzą.

Cmentarz żydowski na Powązkach. / Fot. Mateusz Grochocki- Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich apeluje o pamięć o cmentarzach żydowskich. Kiedy większość Polaków wybiera się
na groby swoich bliskich, chcemy aby pamiętali również
o miejscach pochówku swoich niedawnych sąsiadów i szanowali je na co dzień - apeluje Anna Grzegorzewska, kierownik ds. Komunikacji Społecznej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Oto treść e-maila, jaki otrzymała redakcja Wiadomości24.pl:

- Na większość cmentarzy żydowskich, a pozostało ich w Polsce ok. 1,2 tys., nikt już nie przychodzi, nie ma kto. Wiele z nich, o ile przetrwało II wojnę światową, zastało zniszczonych w latach powojennych. Zdecydowana większość z nich znajduje się w setkach małych miejscowości, gdzie nie ma już Żydów. Sytuacja wielu jest skomplikowana: część należy do gmin żydowskich, część do państwa, niektóre są w rękach prywatnych.


Niestety bardzo często są traktowane jak ziemia niczyja, gdzie można pójść wyprowadzić psa, napić się wódki, a nawet wyrzucić śmieci. Ocalałe jeszcze macewy są notorycznie niszczone przez chuliganów i uważających się za patriotów wyrostków.

Dziewięć gmin żydowskich, pozostałość po 3,5 milionowej społeczności w Polsce, nie jest w stanie wszystkich tych miejsc pilnować czy regularnie sprzątać. Tym bardziej że w większości są to przysłowiowe syzyfowe prace. Uporządkowane wczoraj, dziś pokryte szkłem z rozbitych butelek. To obraz rzadki na cmentarzach katolickich.

Apelujemy: pamiętajcie, że tam są pochowani ludzie, przodkowie wielomilionowej społeczności, która współtworzyła również historię Polski. Cmentarzom i pochowanym tam ludziom należy się szacunek.

Jednocześnie chcemy podziękować wszystkim lokalnym organizacjom i prywatnym osobom, które bezinteresownie dbają o cmentarze żydowskie w swoich miejscowościach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mam spory kawalek ziemi nad Zalewem Wislanym , potrzebuje srodkow na przygotowanie dzialek, budowe gospodarstwa agroturystycznego, badz Domu Spokojnej Starosci.Jest to piekna okollica widac nawet z gory zalew i Latarnie w Krynicy Morskiej.
To sa 4 ha ziemi,drogi sa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.