Facebook Google+ Twitter

Polacy po 50. roku życia są w złej formie psychicznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-17 21:00

Z badań wynika, że Polacy po 50. roku życia nie są w najlepszej formie psychicznej. Czują się gorzej niż Czesi, Włosi czy Grecy i znacznie gorzej niż mieszkańcy pólnocnej Europy.

Polacy często skarżą sie na dolegliwości psychiczne. Mają bardzo podwyższony wskażnik depresji, sa przybici, przygnębieni - mówi autor badań profesor Janusz Czapiński. Dodaje, że nie leczą tych schorzeń, nie korzystają z porad psychiatrów.

Zdaniem Janusza Czapińskiego taka wstrzemięźliwość w korzystaniu z pomocy psychiatrycznej wynika przede wszystkim z błędnego pojęcia o roli psychiatry w leczeniu zaburzeń. Fałszywy wstyd, stereotyp, że ktoś, kto leczy się u psychiatry to "głupek, wariat, świrus" sprawia, że chorzy pozostają bez pomocy. Tymczasem w przypadku przewlekłego stanu depresji mała jest szansa, że ktoś sam sobie z tym poradzi - podkreśla Janusz Czapiński.

Profesor zaznaczył też, że słaba kondycja psychiczna osób powyżej pięćdziesiątki to w wielu wypadkach efekt nieradzenia sobie z rzeczywistością po transformacji systemowej. Dzisiejsi 60-latkowie w momencie zmiany systemu mieli już wypracowane nawyki radzenia sobie z rzeczywistością. Janusz Czapiński zwrócił też uwagę na fakt, że mimo iż osobom starszym materialnie nie powodzi się najlepiej, to jednak wykazują bierność w poszukiwaniu zatrudnienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.