Polacy po horrorze wygrywają z Serbią

Polacy wygrali z Serbią 27:26 (10:11) i wykonali duży krok w stronę kwalifikacji olimpijskiej.

Mecz Polska - Serbia. Strzał Karola Bieleckiego spomiędzy Momira Ilica i Nenada Vuckovica / Fot. PAP/EPAPolacy po zaciętym meczu wygrali z Serbią 27:26 (10:11). Jest to ważny krok ku kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012.

Do przerwy Polacy przegrywali z Serbami 10:11. W pierwszym składzie wyszli Sławomir Szmal, Patryk Kuchczyński, Tomasz Tłuczyński, Mateusz Zaremba, Bartłomiej Jaszka, Mariusz Jurkiewicz i Bartosz Jurecki na kole. Za Jureckiego do gry w obronie wchodził Piotr Grabarczyk. Szansę na pokazanie się dostali głównie zawodnicy, którzy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, w drugiej połowie meczu ze Szwedami.

Mecz rozpoczął się od błędów w ataku z obu stron. Pierwsza bramka padła dopiero w piatej minucie meczu a zdobył ją Zaremba. W poczynaniach naszych reprezentantów widać było nerwowość, co powodowało brak dokładności w zagraniach. Dobrym prognostykiem dla drugiej części meczu była ostatnia akcja pierwszej połowy, gdy bramkę na sekundę przed syreną zdobył Jurasik i na przerwę Polacy schodzili z jednobramkową stratą.

Na początku drugiej połowy Polacy grali o wiele bardziej zdecydowanie. Odrobiona stara i zdobyta przewaga bramkowa (Polacy prowadzili już 20:15) nad Serbami, wskazywała na naszą dominację i wpływ na losy meczu. Może by tak było, jednak genialną zmianę przeprowadził trener Serbii wprowadzając na plac gry nowego bramkarza. Zawodnik, który stanął na bramce zatrzymał polskich atakujących na około 6 minut. W ciągu tego czasu Serbowie dali radę odrobić stratę i doprowadzić do remisu. Strzelecką niemoc pokonał Marcin Lijewski zdobywając 21 gola dla Polski.

Przez następne akcje trwała wymiana bramka za bramkę i cały czas utrzymywał się remis. Na minutę do końca meczu przegrywaliśmy 25:26, jednak dzięki grze w przewadze wyrównaliśmy, znowu za sprawą Lijewskiego. Następnie błąd Serbów i wiadomo było, iż ostatnią akcję przeprowadzą Polacy. Na 23 sekundy przed końcem trener Wenta wziął czas i wytłumaczył naszym zawodnikom co mają robić do końca spotkania. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył dzisiejszy solenizant Karol Bielecki. Polacy wygrali 27:26 i znacznie przybliżyli się do miejsc 2-7 gwarantujących kwalifikacje do Olimpiady.

Najlepszymi zawodnikami zespołu byli zdecydowanie Tomasz Tłuczyński, który na 11 rzutów zdobył aż 10 bramek oraz Marcin Lijewski, który zaliczył 100 procentową skuteczność zdobywając 4 gole na 4 rzuty.

Szkoda iż Polacy mają przekreślony awans do półfinałów Mistrzostw Świata, ale liczymy iż we wtorkowym meczu z Chorwacją pokażą się z jak najlepszej strony i zdecydowanie wygrają spotkanie. Zwycięstwo może zapewnić im kwalifikacje do Olimpiady i walkę w meczu o 5 miejsce.

Polska – Serbia 27:26 (10:11)

Polska: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski – Bartłomiej Jaszka, Patryk Kuchczyński, Grzegorz Tkaczyk, Barłomiej Tomczak, Karol Bielecki, Artur Siódmiak, Bartosz Jurecki, Mariusz Jurasik, Piotr Grabarczyk, Tomasz Tłuczyński, Mariusz Jurkiewicz, Marcin Lijewski, Tomasz Rosiński, Mateusz Zaremba.

Serbia: Dragan Marjanac, Darko Stanić – Zarko Sesum , Marko Vujin, Ivan Nikcević, Danimir Curković, Alem Toskić, Monir Ilić, Mladen Bojinović, Dobrivoje Marković, Rajko Prodanović, Rastko Stojković, Momir Rnić, Uros Vilovski, Nenad Vucković, Ivan Stanković.
Sędziowie: Nordine Lazaar i Laurent Reveret (Francja).